banner39

Rusya, ABD'li imamı ülkeye almadı

Bir programda konuşma yapması için Moskova'ya davet edilen ABD'li vaiz Halid Yasin'in ülkeye girişine izin verilmedi

Asya 06.06.2014, 14:13 06.06.2014, 14:13
Rusya, ABD'li imamı ülkeye almadı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD’li vaiz Şeyh Halid Yasin’in Rusya’nın başkenti Moskova’ya girişine izin verilmedi. Rusya Müftüler Şurası, Halid Yasin’i Moskova'ya Helal EXPO sergisi açılış törenine davet etmişti. Ancak son anda Yasin’in törene katılamayacağı bildirildi. Bunun nedeni olarak Rusya’nın Batı devletleri ile ilişkilerdeki "teknik sorunlar ve karışıklıklar” gösterildi.

Rusya Müftüler Şurası İktisat Bölümü direktörü Madina Kalimullina tarafından yapılan açıklamada "Şeyh Yasin, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ilişkilerdeki problemlerden dolayı törene katılamıyor” dedi.

Madina Kalimullina, gençlerin Halid Yasin ile direkt buluşma yerine internet üzerinden telekonferans yoluyla buluşacağı sözünü verdi.

Amerika’da doğan Şeyh Yasin İslam dinini kabul etmeden önce New York’taki bir sokak çetesinin üyesi idi. Şimdi Müslüman gençler arasında çok sevilen Şeyh, İngiltere'de yaşıyor ve bütün dünyada vaazlar veriyor. Halid Yasin’in karşıtları bile onun genç insanlara eşsiz bir yaklaşımda bulunduğunu, onları yapıcı tavsiyeleriyle hayata döndürebildiğini itiraf ediyor.

Birçok Avrupalı ​​kuruluş, göçmen mahallelerde yaşayan ve sokak olaylarına katılan gençlere vaaz vermesi için Şeyh Yasin’i davet etmişti. Mart ayında Dağıstan Cumhuriyeti Nogay Bölge Mahkemesi Halid Yasin’in “Müslüman kızların vazifeleri” adlı video derslerini "radikal” olarak nitelemiş ve yasaklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?