Rusya AİDS mücadelesine 600 milyon dolar ayırdı

Rusya’da bir milyon HIV virüsü taşıyan insan var, ülkede geçen yıl 200 bin kişi bu hastalıktan öldü

Rusya AİDS mücadelesine 600 milyon dolar ayırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da resmi verilere göre bir milyon insanın HIV virüsü taşıdığı açıklandı.

Dün Interfax haber ajansına konuşan Rusya AIDS Araştırma ve Önleme Enstitüsü Başkanı Vadim Pokrovski, ülkede AIDS hastalığına yakalananların sayısının bir milyonu geçtiğini söyledi.

Pokrovski, Rusya nüfusun tamamının halen kontrolden geçirilmediğini ve uzmanlara göre AIDS bulaşanların gerçek sayısının 1,5 milyonu bulabileceğini de sözlerine ekledi.

Rusya’da 2015 yılında hastalığın 93.000 kişiye bulaştığı, yeni yıl kutlamaları günlerinde hastalık taşıyanların birkaç bin daha arttığı tahmin ediliyor.

Vadim Pokrovski daha önce Rusya'da AİDS ile mücadelenin başlatıldığı 1987 yılından bu yana hastalığa bağlı olarak 205 bin kişinin öldüğünü açıklamıştı. 2016 yılında Rusya hükümeti HIV enfeksiyonu hastalığına karşı mücadele için ayırdığı bütçeyi iki kat artıracak. Rusya Federasyonu Sağlık Bakanı Veronika Skvortsova 2016 yılında bu maliyetin 600 milyon doları aşacağını bildirmişti. Geçen yıl Ekim ayında Başbakan Dimitri Medvedev, Rusya'da HIV virüsü bulaşanlar sayısının her sene yüzde 10 artarak 100 bin kişiye ulaştığını söylemişti. Medvedev, "Bu herkese bulaşabilen tehlikeli bir hastalıktır ve onun olmadığını söylemek, gerçeği kabul etmemektir” demişti. Rus Başbakan Sağlık Bakanlığına HIV ile mücadele için bir plan geliştirmesi talimat vermişti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2016, 15:27
banner53
YORUM EKLE

banner39