banner39

Rusya, Çin ve Hindistan'dan yeni ipek yolu projesi

Üç ülke bakanlarının Pekin'de düzenlediği zirvede yeni bir ipek yolu konusunda mutabakata varıldığı bildirildi

Asya 05.02.2015, 14:34 05.02.2015, 15:59
Rusya, Çin ve Hindistan'dan yeni ipek yolu projesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Çin ve Hindistan dışişleri bakanlarının Pekin’de yaptığı zirvenin ortak bildirisi yayınlandı

Üç ülkenin bakanları çeşitli alanlarda işbirliği ve dünya siyasetinin gündemi en çok meşgul eden konularını Pekin’de masaya yatırdı. Bakanların görüşmeleri sonrası yapılan basın toplantısında Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, uluslararası siyasette solo değil, koro ile söylenen şarkılar dinlemek istediklerini fakat bu koroyu Ukrayna, Suriye, Afganistan ve diğer ülkelerdeki çatışmaların bozduğunu söyledi.

Wang Rusya ve Hindistan ile yeni bir İpek Yolu inşaatı için ekonomik alanda “tek yol-tek kuvvet” ilkesi çerçevesinde işbirliğine hazır olduklarını açıkladı. Çinli bakana göre Orta ve Doğu Asya ülkelerinden geçecek olan ve yeni yüzyılda yeni içerik ile doldurulması gereken bu yolun Çin’i Avrupa ülkelerine bağlaması gerekiyor.

Çinli Bakan, şu ifadeleri kullandı:

"Biz Büyük İpek Yolu geleneğini devam ettirmek ve onu yeni mahiyet ile doldurmak istiyoruz. Bu işte tüm uluslararası kuruluşlar ve özellikle en büyük komşularımız olan Rusya ve Hindistan ile ortak çaba içinde olmaya hazırız. 21’inci yüzyılda sadece Çin’in değil tüm ortaklarımız ortak şarkıyı koro halinde söyleyebilmeli.”

Üç ülke dışişleri bakanının anlaştığı beş yıllık plan enerji, tarım, altyapı ve inovasyon alanlarında işbirliğini öngörüyor. Ayrıca Çin, Venezüela petrol işletmesi dahil dünya maden kaynaklarına, Peru bakır sanayi işletmesine, Arjantin ve Brezilya'da tarım işletmesine yatırım yapmak istiyor. Pekin hükümeti şimdiden OPEC üyeleri olan ve düşen petrol fiyatlarından ekonomisi zora giren Venezuela’ya 20 milyar ve Ekvador’a 7,5 milyar dolar kredi tahsisini onayladı.

Üç ülke dışişleri bakanlarının BRICS’i de güçlendirme konusunda anlaştıkları bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
4
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü