banner39

Rusya da Almanya'dan tazminat istiyor

Rusya Duması'nda Almanya'dan alınan tazminatın yetersiz olduğu ve daha fazla ödeme yapılması gerektiği gerekçesiyle yeni bir hesaplama için komisyon kurulması gündemde

Asya 03.02.2015, 15:01 03.02.2015, 15:53
Rusya da Almanya'dan tazminat istiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rus milletvekilleri, Almanya’nın SSCB’ye saldırdığı için 4 trilyon avro daha savaş tazminatı ödemesi gerektiğini öne sürdü.

Rusya Duma üyeleri, 2’nci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’dan alınan tazminatın tüm hasarları kapsamadığı daha fazla ödeme yapılması gerektiğini savunuyor. Bu amaçla Duma, 1941 yılında Sovyetler Birliği'ne saldıran Almanya'nın verdiği hasarları yeniden değerlendirmek için bir çalışma grubu kuracak. Çalışma sonucu elde edilen toplam tazminat yükümlülükleri daha sonra Almanya'ya sunulacak.

Rus gazetesi İzvestia’da konuyla ilgili yayımlanan habere göre Duma’dan bir milletvekili ““Holokost kurbanlarına Almanya 6 milyon tazminat ödedi, ancak 16 milyonu sivil halk olmak üzere savaşta öldürülen 27 Milyon Sovyet halkını gözardı etti. Bana göre Almanya’nın ödemesi gereken tazminat bugünkü fiyatlara göre yaklaşık 3-4 Trilyon Euro tutarında olacaktır” dedi.

Daha önce, Almanya'ya karşı yeni tazminat davası ihtimalini Yunanistan yeni Başbakanı Alexis Çipras gündeme getirmişti. Ona göre, tazminat sorunu hala çözüme başlanmamış. Bunun yanında Almanya Üçüncü Reich’in Yunanistan Ulusal Bankası’ndan 1942 yılında zorla aldığı 476 Milyon Mark faizsiz krediyi geri ödemedi. Yunanlara göre Alman işgalinden görülen zarar 162 Milyar Euro değerinde. Ancak Almanya hükümeti bu parayı ödemeyeceğini açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü