banner39

Rusya ısrarla Kutupları istiyor...

Kuzey Kutbu’nun 1,2 milyon kilometrekarelik alanı üzerinde hak sahibi olduğunu iddia ederek 2002'de BM'ye müracaat eden Rusya, başvurusunu yeniledi

Asya 05.08.2015, 15:25 05.08.2015, 15:42
Rusya ısrarla Kutupları istiyor...

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Kuzey Kutbu’nun 1,2 milyon kilometrekarelik alanı üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde hakkı olduğunu duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın, uluslararası deniz hukukuna göre kıta sahanlığı kıyı çizgisinden 350 deniz mili açığındaki Kuzey Kutbu üzerinde hak sahibi olduğu ve bu hakkın tanınması için BM’ye resmi başvuruda bulunulduğu belirtildi.

Başvurunun bilimsel verilere dayandığı ve ilerleyen aylarda ele alınmasının beklendiği kaydediliyor.

Uluslararası Enerji Ajansı verilerine göre, Kuzey Kutbu’nda dünyadaki toplam keşfedilmemiş petrol rezervinin yüzde 13’ü ve doğalgaz rezervinin ise yüzde 30’u bulunuyor.

Rusya, benzer bir başvuruyu BM’ye 2002 yılında yapmış, ancak BM yeterli veri olmadığını belirterek başvuruyu reddetmişti.

ABD, Kanada, Danimarka ve Norveç, Kuzey Kutbu üzerinde hak iddia eden diğer ülkeler olarak biliniyor.

Rusya 2008 yılında Kuzey Kutbu Strateji belgesini imzalarken, Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev de kutupların 2020 yılında Rusya'nın en önemli stratejik kaynak üssü haline gelmesi gerektiğini söylemişti.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?