banner39

banner35

"Rusya Kazakistan'a asker sevk etmeye başladı"

Kazakistan'da ülke genelindeki protestoların alevlenmesinin ardından gelişmeler birbirini takip etti. Ülkede OHAL ilan edildi, hükümet istifa etti ve olaylar sırasında güvenlik güçlerinden sekizi hayatını kaybetti. Öte yandan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ülkedeki mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden yardım istediğini açıkladı ve bunun ardından Rusya Kazakistan'a asker göndermeye başladı.

Asya 06.01.2022, 07:58 06.01.2022, 08:19
"Rusya Kazakistan'a asker sevk etmeye başladı"

Kazakistan'da ülke genelinde sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. OHAL'in ilan edilmesi ve hükümetin istifasının ardından ülkenin Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, resmi bir açıklama yaparak mevcut durum nedeniyle üyesi oldukları Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) liderlerinden yardım istediğini duyurdu.

RUSYA KAZAKİSTAN'A ASKER GÖNDERİYOR

Bu açıklamanın ardından Rusya haber ajansı TASS'ın verdiği bilgiye göre Rusya, Kazakistan'a asker göndermeye başladı.

ERMENİSTAN BAŞBAKANI PAŞİNYAN DUYURDU

KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi başkanlığını yürüten Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in örgüte yaptığı başvuruyu hatırlattı.

Paşinyan'ın açıklaması.

Dış müdahale dahil, Kazakistan’ın ulusal güvenliğine ve egemenliğine yönelik tehditlerin göz önünde bulundurulduğunu belirten Paşinyan, “KGAÖ Kolektif Güvenlik Konseyi, Kolektif Güvenlik Anlaşması’nın 4. maddesi uyarınca Kazakistan’daki durumu normalleştirmek ve istikrara kavuşturmak için KGAÖ’nün kolektif barış gücünü sınırlı bir süre için bu ülkeye göndermeye karar verdi" ifadelerini kullandı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'da Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Komitesi Başkanı ve Komünist Parti vekili Leonid Kalaşnikov ise yaptığı açıklamada, "Kazakistan'daki KGAÖ güçleri, esas olarak tesislerin ve altyapının güvenliğini sağlamak için kullanılacak" dedi.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?