banner39

Rusya, Kırımoğlu'na karşı oğlunu kullanıyor

Rusya, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun oğlunun kazayla ölüme sebebiyet vermesini babasına karşı siyasi bir koz olarak kullanıyor

Asya 05.06.2015, 10:59 05.06.2015, 11:07
Rusya, Kırımoğlu'na karşı oğlunu kullanıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kaza sonucu bir kişinin ölümüne neden olan Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun oğlu, Ukrayna'da aklandığı halde Rusya tarafından hapis cezasıyla karşı karşıya. Kırım'ın ilhakından önce yargılanan Kırımoğlu, beraat etmişti; ancak ilhaktan sonra dosyayı yeniden Rusya hapis cezası verilmesini istiyor. Rusya'nın davayı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'na karşı kullandığı belirtiliyor.

Qırım Haber Ajansı'nda yer alan habere göre, Rusya’nın Krasnodar Bölge Mahkemesi’nde Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun oğlu Hayser Cemiloğlu’na 5,5 yıl hapis cezası verilmesi istendi. Konuyla ilgili bilgi veren Hayser Cemiloğlu’nun avukatı Nikolay Polozov, “Bugün yapılan müzakereler sırasında davacı, Hayser Cemiloğlu için 5 yıl ve 6 ay hapis cezasını istedi. Duruşmalara 10 Haziran tarihine kadar ara verildi” diye belirtti.

Polozov kişisel Twitter sayfasında, kaza sonucunda meydana gelen olayın affedilmesi gerektiğini kaydetti. Ayrıca, Cemiloğlu’nun 2 yıldır tutuklu bulunduğu için bu sürenin, ceza süresine eklendiği ifade edildi.

JÜRİ KARARI: CİNAYETTE KASIT YOK

2 Haziran tarihinde jüri heyeti Rusya tarafından yasadışı şekilde yargılanan Hayser Cemiloğlu’nun davasında kararını verdi. Jüri heyeti, oybirliği ile Hayser Cemiloğlu’nun kasten cinayet işlemediği kararını vermişti.

NE OLMUŞTU?

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu'nun oğlu Hayser Cemiloğlu, 27 Mayıs 2013 tarihinde yakın aile dostu Fevzi Edemov'u kazaen ateşli silahla öldürmüştü.

Kırım’ın ilhak edilmesinin ardından soruşturma organları, davayı yeniden incelemeye karar verdi. Bununla birlikte Kiev Temyiz Mahkemesi, Hayser’in işlediği cinayeti ihtiyatsızlık sonucunda işlenen cinayet olarak değerlendirmiş ve Hayser’in serbest bırakılmasına karar vermişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi de Hayser Cemiloğlu’nun serbest bırakılmasına ilişkin kararı kabul etti. Ancak, Rusya söz konusu kararları yerine getirmeyi hala reddediyor.

"DAVA KULLANILIYOR"

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, oğlunun davasını kendisine baskı uygulamak için kullanılabileceğini belirtmişti. Rusya Kırım'ı işgal ettikten sonra Hayser Cemiloğlu'nu yasadışı şekilde kaçırmış ve yargılamaya başlamıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?