banner15

Rusya: Kuzey Kore 6'lı görüşmelere katılacak

Rusya, nükleer silah konularını görüşmek üzere Kuzey Kore'nin 6'lı görüşmelere katılacağını duyurdu.

Rusya: Kuzey Kore 6'lı görüşmelere katılacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Natalya Timakova, nükleer silah konularını görüşmek üzere Kuzey Kore’nin 6’lı görüşmelere katılacağı yönünde anlaşmaya varıldığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev’in daveti üzerine Rusya’ya hususi zırhlı treni ile gelen Kuzey Kore lideri Kim Jong-il, bugün Ulan Ude şehrinde ikili görüşme gerçekleştirdi. Yaklaşık 2 saat 10 dakika süren ikili zirvenin ardından, Rusya Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Timakova görüşme ile alakalı basın açıklamasında bulundu.

6’lı görüşmeler konusunda mütakabata varıldığını ifade eden Timakova, Kuzey Kore’nin 6’lı görüşmelere katılacağı yönünde anlaşmaya varıldığını sözledi. Görüşmenin çok sıcak bir atmosferde gerçekleştiğini sözlerine ekleyen Timakova, iki ülke arasında bir çok iş birliğine imza atılacağına dair ip uçları verdi.

Rus doğal gazını Kuzey Kore ve Güney Kore’ye taşınacak olan boru hattını inşası konusunda da olumlu sonuçlar alındığını belirten Timakova, ilerileyen zamanlarda projenin daha da somutlaşması için görüşmelerin devam edeceğini söyledi. Planlanan projeye göre bin 100 kilometre boru hattı inşası söz konusuyken, boru hattının inşası tamamlandıktan sonra senede 100 kilometre küp Rus doğal gazın Kore Yarımadası’na taşınması ön görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 21:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35