Rusya mevduatları zorla bankaya yatırtma peşinde

Rus bankacılığına, halkın parasını zorla bankaya yatırtma dönemi gelebilir. Teklifi, Rusya Maliye Bakanlığı yaptı

Rusya mevduatları zorla bankaya yatırtma peşinde

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Alexey Moiseev mal varlığı 100 milyon rubleyi aşan gerçek kişilerin mevduatların sorunlu bankaların sermayesi olarak zorunlu olarak yatırtılması gerektiğini söyledi. Moiseev, ciddi mal varlığına sahip olan bireylerin ekonomik faaliyetleri, tüzel kişilerinkinden pek farklı olmadığını belirterek, gerçek kişilerin paralarını ve başka varlıklarını bankalarda zorunlu olarak kullanmasında sakınca olmadığını da vurguladı.

Bu işlemin şu ana kadar Rusya'da kullanılmayan ancak diğer ülkeler tarafından kullanılmakta olan bail-in işlemleri biçiminde yapılması öne sürüldü.

Bu uygulama 2013 yılında Güney Kıbrıs’ta kullanılmış ve zor durumda olan bankalar özel müşterilerini kendi hisse sahipleri yapmıştı. O zaman Ruslar da dahil binlerce müşteri bankalardaki mevduatları değerinde bu bankaların hisse ortakları olmuştu. Bankalar 100 bin Avro’dan fazla mevduatı olan müşterilerin hesabı sayesinde kendi varlıklarını yüzde 47.5 artırmıştı.

Bail-in uygulaması genel olarak bankaların tüzel kişilerden oluşan müşterileri için geçerli. Ancak Rusya Maliye Bakanlığı bu uygulamanın bankalardaki mevduatı 100 milyon Rubleyi aşan özel müşteriler için de uygulanabileceğini savunuyor.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2016, 14:53
banner53
YORUM EKLE

banner39