banner39

Rusya: Muhalifler silahlandırılmamalı

Bakü'yü ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması durumunda bölgede gerginliğin artacağını savundu

Asya 04.04.2012, 13:40 04.04.2012, 13:40
Rusya: Muhalifler silahlandırılmamalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'deki muhaliflerin silahlandırılmaması uyarısında bulunarak, aksi durumun bölgedeki gerginliği daha da artıracağını söyledi.

Temaslarda bulunmak için Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye giden Lavrov, buradaki Moskova Lomonosov Üniversitesi'ne ait fakültede yaptığı konuşmada, Suriye'deki muhalefetin dışarıdan sağlanan silahlara rağmen hükümet güçlerini mağlup edemeyeceğini savunarak, Suriye'ye yönelik olası dış müdahalenin çok daha kötü sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Suriye muhaliflerinden 2 grubun önümüzdeki günlerde Moskova'ya geleceğini söyleyen Lavrov, ''Biz şu anda Suriye'deki muhaliflerden Ulusal Koordinasyon Komitesi'nden temsilcileri ağırlıyoruz. Birkaç gün içinde başka bir muhalif grubun daha temsilcisi gelecek'' diye konuştu.

Lavrov, Suriye'deki tüm taraflarla çalışmanın yararlı olacağına inandıklarını belirterek, ''Onları Suriyelilerin sorunlarını kendi aralarında çözmelerine teşvik etmek için yardımcı olmak istiyoruz'' dedi.

Suriye'deki muhalifler arasında bir birlik olmadığını kaydeden Lavrov, ''Libya muhalefetinin birleşmesi çok uzun sürmemişti. Ancak Suriye muhalifleri arasında birlik yok. Hem Suriye içinde hem Suriye dışında muhalifler var. Hepsiyle görüşüyoruz. Ancak batı bunları diyalog konusunda caydırmaya çalışıyor. Bu da onların güç kullanma temelinde bir çözüm istedikleri anlamına geliyor'' ifadesini kullandı.

''Muhalefet baştan sona silahlandırılsa bile düzenli orduyu yenmeyi başaramaz'' diye konuşan Lavrov, ''Sadece uzun yıllar boyunca kan akacak. Hava saldırıları düzenlemek ise provokasyon anlamına gelir ve sonuçları gerçekten de son derece kötü olur'' dedi.

Lavrov, Suriye Halkının Dostları Grubu'nun Şam'a karşı yeni planlarının Suriye özel Temsilcisi Kofi Annan'ın çözüm çabalarının altını dinamitleyeceğini belirterek, ''Kofi Annan'ın çözüm planını herkes destekledi. Ama Suriye'nin Dostları Konferansı'nda muhalefetin silahlandırılmasının hızlandırılması ve yeni yaptırımlar uygulanması yönünde alınan kararlar Annan'ın çabalarının altını dinamitler'' diye konuştu.

Batının Libya'yı bugün bir anlamda devletsiz bırakarak BM Güvenlik Konseyi'nin verdiği yetkiyi suistimal ettiğini söyleyen Lavrov, ''BM Güvenlik Konseyi görevini suistimal edenler çok sayıda Libyalı sivili öldürdü. Bu soruşturulmalı. Libya'yı hiç kimsenin devlet diyemeyeceği bir şekilde bıraktılar'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
10
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?