banner39

Rusya Müslümanlarına baskılar devam ediyor

Rus basınında ardarda yayınlanan haberlerden sonuncusu Karaçay-Çerkes'ten geldi.

Asya 17.09.2010, 13:02 17.09.2010, 16:54
Rusya Müslümanlarına baskılar devam ediyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya'nın farklı bölgelerinde İslami teşkilatlar üzerinde emniyet birimlerinin baskıyı artırdığına dair haberlere bir yenisi daha eklendi. Karaçay-Çerkes bölgesindeki Novıy Urenguy şehri 'Nur İslam Camii'nin akşam saatlerinde polisler tarafından ablukaya alındığı bildirildi. 

Rus emniyet yetkilileri, operasyonun Noskov FSB başkanı Bazilev’in talimatı üzerine başlatıldığını açıkladı. Nur İslam İslam Teşkilatı başkanı Dimitri Çernomorçenko ve din adamı Muhammed Akbarov, polis ablukası sırasında camide 70 Müslümanın itikafta bulunduğunu kaydetti. Camiyi basan polislerin itikaftaki bu müslümanları hiçbir açıklama yapmadan gözaltına aldığı, din adamlarının itikaf hakkında bilgi vermesine ve bu kişilerin camiyi terketmemesi gerektiğini anlatmasına rağmen müslümanların karakola götürüldüğü bildirildi.

Dimitri Çernomerçenko, karakolda emniyet amirinin hakaretlerine maruz kaldıklarını, kendilerini "İncil okumaları tavsiyesi" yapıldığını anlattı. Gece geç saatlere kadar sorgulanan Müslümanların psikolojik baskı altında tutulduğu da kaydedildi. İslam teşkilatı yetkilileri, Müslümanları "yasadışı yolla sorguya çeken" emniyet amiri hakkında savcılığa şikayet duyurusunda bulundu.

Novıy Urenguy müslümanları, Karaçay-Çerkes Müslümanları Dini İdaresi başkanı Nafigullah Aşirov’dan da destek talebinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?