banner15

Rusya Müslümanlarından İsrail karşıtı gazeteciye destek

Rusya'da İsrail'in politikalarını eleştiren gazeteciye karşı ülkedeki Yahudilerin başlattığı baskıya tepki geldi

Rusya Müslümanlarından İsrail karşıtı gazeteciye destek

İbrahim Ali / Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Kafkasya Halkları Kongesi (RKNK) ünlü gazeteci Maksim Şevçenko’ya destek olmak maksadıya imza toplama kapmanyası başlattı. Kampanyaya Rusya Müslümanlarının kurduğu ve eski SSCB ülkeleri içerisinde de ilgi ile takip edilen ansar.ru sitesi de destek vereceğini açıkladı. Hatırlanacağı üzere Rusya Yahudileri Kongresi Şevçenko’nun açıklamalarına tepki göstererek onun Toplum Palatası üyeliğinden ayrılması gerektiğini savunmuş ve bu konuda girişimlerde bulunmuştu.

Duruma tepki gösteren RKNK eş başkanı Halidov açıklama yaparak gazeteciyi sonuna kadar desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi. Gazeteciye destek verenler içerisinde kültür uzmanı Suliet Kusov (Moskva), şair ve yazar Miyasat Müslimov (Dağıstan), Dağıstan Gazeteciler Birliğinin başkanı Ali Kamalov (Dağıstan), Adigey devlet üniversitesinin öğretim görevlisi filoloji uzmanı Prof. Dr. Roza Namitokova (Adigey), Doğu halkları devlet müzesinin Kuzey Kafkasya bölümü başkanı Nafiset Kuşu (Adigey), hukuk savunucusu Cambulat Ozdoyev (İnguşetya), MAŞR hukuk savunucusu teşkilatının başkanı Magomed Muçolgov (İnguşetya), Kuzey Osetya-Alaniya Müslümanları Dini Kurumunun başkanı Hacımurat Gaçalov, Karaçayevo Çerkesya hukuk savuncusu Antonina Lamşukova, basın mensubu Azamat Bittirov (Kabardino Balkarya) ve diğerlerinin isimleri yer aldı.

Yahudi Kongresi gazetecinin sadece Toplum Palatasındaki görevinden değil aynı zamanda Birinci Kanal sunuculuğu ve Eho Moskvı radyosundaki programlarının durdurulmasını talep etti.

Şevçenko Birinci Kanal’da “sudite sami” (kendiniz karar veriniz) programının sunuculuğunu yapmakta.
Rusya gazetecileri içerisinde Müslümanların haklarını en fazla savunan şahıs olarak öne çıkan Şevçenko son açıklamalarında İsrail’in Filistin politikasını sert bir dille eleştirmekte ve onların tutumunun Hitler Almanya’sını hatırlattığını bildirmekteydi.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2011, 18:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35