banner39

Rusya Müslümanlarından kitap yasağına tepki

Rusya Müslümanları, Hadis kitaplarının da dahil olduğu İslami kitapların yasaklanmasına karşı bir komüsyon kurulmasını teklif ediyorönerdi

Asya 23.10.2014, 15:18 23.10.2014, 18:54
Rusya Müslümanlarından kitap yasağına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'da İslami yayınlarla ilgili sorunu çözmek ve kitaplara uygulanan yasadışı yasakları önlemek için uzmanlardan oluşacak bir komisyon oluşturulması için çalışmalara başlandı.

Ansar.Ru ajansına konuşan Rusya’daki kanaat önderleri, Sahih-i Buhari hadis kitabinin yasadışı ilan edilmesinden sonra böyle karar aldıklarını bildirdi.

Ulyanovsk bölge Müslümanları Müftüsü Muhammed Baibikov, bin yıldan fazla süredir sadece Müslümanlar değil, İslam’ı araştıranlar tarafından da okunmakta olan Buhari kitabının yasaklanmasını saçmalık olarak değerlendirdi ve bu kitabın Kur'an-ı Kerim’den sonra Müslümanlar için ikinci önemli kaynak olduğunu söyledi.

Herhangi bir kitabin aşırı olup olmadığını değerlendirmek için İslam alimlerinden ve uzmanlardan oluşan bir komisyon oluşturulması fikrine Volgograd bölgesi Müslümanları lideri Abdullah Hacı Bat da destek verdi.

İslami kitapların yasaklanmasına Stavropol Müslümanlarının lideri Muhammed Rahimov da karşı çıktı. Rahimov, "Ben bir ilçe mahkemesinin, örneğin, Orenburg mahkemesinin İslami kitapları yasaklamasına, sonra ise bu yasağın hemen Rusya'nın bütünü için geçerli olmasına anlam veremiyorum”, dedi.

banner53
Yorumlar (0)
19
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?