banner15

Rusya Orta Asya ülkelerine sınırları kapatmayı tartışıyor

Rus Duması'na Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan vatandaşlarının Rusya'ya girişinin kısıtlanması için teklif sunuldu

Rusya Orta Asya ülkelerine sınırları kapatmayı tartışıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da Paris'teki saldırıların ardından Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan vatandaşlarına sınırların kapatılması için kanun teklifi verildi.

Rusya Devlet Duması Başkan Yardımcısı Igor Lebedev Paris'teki saldırılardan sonra terör tehdidi seviyesinin artması ile bağlantılı olarak Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan vatandaşlarının Rusya'ya girişinin kısıtlanması gerektiğini söyledi.

Lenta.ru ajansına konuşan Rus siyasetçi konu ile ilgili şunları söyledi:

"Bugün biz 1941 yılının 22 Haziran gününü yeniden yaşıyoruz. Ancak bu saldırı faşizmden değil terörizmden geldi. Bunun nedenlerini güvenlik birimleri ile konuşmalıyız ve iyi önlemler almalıyız. Özellikle Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi ülkelerin vatandaşları için sınırdaki kontrolü güçlendirmemiz lazım. Belki bu onları rahatsız eder, ama biz öncelikle kendi vatandaşlarımızın güvenliğine dikkat etmeliyiz. Bu ülkelerle sınırlarımız açık olduğundan intihar bombacıları Rusya’ya sızabilir. Belki Fransa'yı örnek alarak sınırlarımızı tamamen kapatmalıyız.”

Duşanbe, Taşkent ve Aşkabat hükümetleri şimdiye kadar Rus milletvekilinin bu açıklamasına cevap vermedi.

Lebedev’e göre, Suriye'den gelen mültecilerin çoğalması sebebiyle Fransa'daki terör saldırıları bekleniyordu. Rus milletvekili bu konuda “Batılı ülkelerin teşvik ettiği Arap Baharı sonunda Avrupa’ya kadar geldi. Muhtemelen Paris'teki korkunç saldırıları gerçekleştirenler şu anda tüm Avrupa ülkelerine dağılmakta olan göçmen kalabalıklarının içinde idi” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2015, 13:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35