banner39

Rusya ortak tatbikatı yalanladı

Rusya, Fars Haber Ajansı'nın haberi üzerine "Rusya, Çin, Suriye ve İran ortak askeri tatbikat"nın söz konusu olmadığını duyurdu.

Asya 19.06.2012, 20:13 20.06.2012, 12:01
Rusya ortak tatbikatı yalanladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya, İran'ın Fars haber ajansı tarafından öne sürülen "Rusya, Çin, Suriye ve İran ortak askeri tatbikat yapacak" haberini yalanladı.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, söz konusu haberlerin yalan ürünü olduğu ifade edildi. Savunma Bakanlığı açıklamasında, "Bazı basın kurumlarında yer alan ve çeşitli istihbarat kaynaklarına dayandırılan yalan haberler, gerçekleri yansıtmaktan ziyade Suriye sorununu çıkmaza sokuyor" denildi.

Rus askeri yetkililer, Rusya’nın Baltık Deniz’indeki bir savaş gemisini Suriye'nin Tartus limanına gönderildiği haberlerini de yalanladı. İnterfaks ajansına konuşan Beşşar Esed'in politik ve enformasyon Danışmanı Buseyn Şaaban da; "Suriye topraklarında Rusya, Çin ve İran'ın katılımıyla askeri tatbikat yapılmayacak" demişti.

Tahran merkezli Fars haber ajansı, Rusya, Çin, İran ve Suriye'nin ortak askeri tatbikat yapacağını iddia etmişti. Söz konusu 4 ülkenin toplam 90 bin asker ile Suriye'nin kara ve deniz kıyılarında tatbikat yapacağını öne süren İran ajansı, tatbikatın birkaç hafta sonra başlayacağını duyurmuştu.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?