Rusya Özbek tutukluları serbest bıraktı

Rusya’da ülkelerine geri iade edilmesi beklenen Özbekler serbest bırakıldı

Rusya Özbek tutukluları serbest bıraktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Moskova merkezli insan hakları savunucusu Bahrom Hamrayev, son aylarda Rusya’da  Özbek siyasi mültecilerin tutuklanması ve ülkelerine iade etme işlemlerinde olumlu gelişmeler yaşandığını açıkladı.

Hamrayev yaptığı açıklamada, "son günlerde tutuklanan ve Özbekistan'a iade tehdidi altında olan birkaç siyasi mülteci serbest bırakıldı. Mültecileri sorgulama ve onlara psikolojik baskı yapma işlemlerinde de azalma görülğyor” dedi. Hamrayev şu anda Kamalov Rahmiddin isimli tutuklu Özbek muhalifin serbest bırakılmasını beklediklerini, belgelerinin inceleme altında olduğunu sözlerine ekledi.

İnsan hakları aktivisti Bahrom Hamrayev, Rusya’daki Özbek mültecilerin durumundaki bu olumlu gelişmelerin Özbekistan'daki siyasi değişiklikler ile ilgili olabileceğini öne sürdü. "İslam Kerimov dönemindeki baskı siyaseti ile devam edilemeyeceğini yeni yönetim anlamış herhalde…Geçici Cumhurbaşkanı Mirziyayev’de böyle olumlu politikaların gerekli olduğunu hissetmektedir. Rus hükümetinin bize bakışı değiştiğine göre, yeni Özbek hükümeti bizi sahipsiz bırakmayacak diye düşünüyoruz" dedi.

Bilindiği gibi, Rusya'da bugün milyonlarca Özbek göçmen bulunuyor. Özbekler genellikle Rusya'daki hakları çiğnenen en büyük mülteci grubu olarak kabul ediliyor. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2016, 09:04
banner53
YORUM EKLE

banner39