banner39

Rusya, Pakistan ambargosunu da deliyor

Rusya, İran'dan sonra Pakistan'a yaklaşmak için de bazı adımlar atıyor. Silah ambargosu uygulanan Pakistan'a iki adet Mi-35 tipi askeri helikopter satılacak

Asya 04.06.2014, 13:58 04.06.2014, 14:33
Rusya, Pakistan ambargosunu da deliyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya, Pakistan’a iki adet Mi-35 tipi askeri helikopter satışı gerçekleştirecek. İki ülke arasında bu konuda görüşmeler devam ediyor.

İleri teknoloji ürünü askeri araç ve mühimmat ihracatı konusunda faaliyet gösteren Rus Devlet Şirketi Rosteh’in CEO’su Sergey Çemezov yaptığı açıklamada, Mi-35 tipi askeri helikopterlerin Pakistan’a satışı için bu ülke ile yapılan görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Çemezov, Pakistan’a uygulanan silah ambargosunun kaldırılıp kaldırılmadığı yönündeki soruya ‘‘Bu konuya ilişkin karar ilgili merciler tarafından alınmıştır. Şu an helikopterlerin satışına ilişkin görüşmeler sürdürülmektedir’’ şeklinde cevap verdi.

Bu arada Pakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan Ria Novosti Haber Ajansı’na açıklamalarda bulunan bir kaynak, Rusya’nın Pakistan’a uygulanan silah ambargosuna hiçbir zaman destek vermediğini belirterek, ‘‘Rusya, hiçbir zaman İslamabad’a silah ambargosu uygulamamıştır. Öte yandan, yakın bir tarihte yenilenen anlaşma sürecine kadar geçen dönemde ise iki ülke arasındaki işbirliği konuları sınırlı bir zemin üzerinde ele alınmıştır’’ şeklinde konuştu.

Askeri – teknik işbirliği alanında söz konusu bölgede Rusya’nın yakın ortağı konumunda bulunan ülke ise Pakistan’la devamlı olarak sorun yaşayan Hindistan. Pakistan’a satılması planlanan Mi-35 tipi helikopterlere ilişkin olarak Hindistan, ABD ve Çin makamlarından henüz bir açıklama yapılmadı.

Yorumlar (0)
26
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?