banner39

Rusya, Pakistan'da boru hattı inşa edecek

Rusya'nın Pakistan'la bin 100 kilometrelik bir boru hattının inşası konusunda anlaşmaya vardığı bildirildi

Asya 10.08.2015, 15:21 10.08.2015, 15:24
Rusya, Pakistan'da boru hattı inşa edecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın Pakistan’da 2,5 milyar dolar değerinde doğalgaz boru hattı inşa etmeyi kabul ettiği bildirildi.

Kommersant gazetesinin haberine göre, doğalgaz boru hattı projesini Rusların "Rustechnologii" şirketi gerçekleştirecek. Anlaşmaya göre bu şirket projenin tamamlanmasının ardından 25 yıl boyunca yeni gaz hattını işletecek.

Pakistan yönetimi Rusların yatırımını gazın pompalama gelirleriyle iade edeceği garantisini verecek. "Rostechnologii" şirketinin bu projeyi gerçekleştirmek için batı yaptırımlarından dolayı finansman bulmada zorluk çekeceği bildiriliyor. Bundan dolayı projenin direkt Rus hükümeti tarafından sağlanabileceği de düşünülüyor. Bunun nedeni olarak ise Moskova’nın şimdi Pakistan’da aktif olan Çin ile bu ülkenin pazarı için mücadele etme isteği gösteriliyor.

Bütün bu zorluklara rağmen Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev Rus şirketinin Pakistan hükümeti ile Karaçi’den ülke kuzeyindeki Lahor kentine uzanan yaklaşık bin 100 kilometre uzunluğundaki gaz boru hattı projesine onay verdi.

Bu, son 40 yılda Rusya'nın Pakistan’daki gerçekleştireceği ilk büyük ölçekli proje. Anlaşmaya göre, Rus tarafı proje için "Rus üretimi teknoloji ve malzemelerin yanı sıra Rus ekipmanlarının maksimum kullanılacağı bu proje için finansman organize edecek. Buna karşılık, Pakistan, gaz hattının geçeceği arazileri kullanma izni yanı sıra Rus şirketine "silahlı çatışma, ihtilal, isyan, ayaklanma, terör eylemleri ve benzeri olaylar" dahil tüm kayıplarda tazminat garantisi verecek.

Moskova ve İslamabat hükümetlerinin bir ay içinde bu proje anlaşmasını bakanlar düzeyinde imzalayacakları bildirildi.

Geçen sene Pakistan Çin ile Gwadar’da bir doğalgaz terminali, Nawabşah’ta ise yaklaşık 800 kilometrelik bir boru hattı inşası konusunda anlaşma imzalamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?