banner15

Rusya, Şam'a ambargoya karşı

Rusya, Suriye'ye ambargo uygulanması gerektiğine dair öne sürülen düşüncelere katılmadıklarını açıkladı

Rusya, Şam'a ambargoya karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın BM Büyükelçisi Vitaliy Çurkin, Suriye'ye karşı ambargo uygulanması zamanının geldiği görüşüne katılmadıklarını söyledi. 

Çurkin, Rus İtar-Tass ajansının, Suriye'ye karşı ambargo uygulamak için uygun zamanın gelip gelmediği yolundaki sorusuna, "Hayır. Biz böyle düşünmüyoruz" yanıtını verdi. 

Rusya'nın, BM Güvenlik Konseyi'nin 3 Ağustos'ta Suriye ilgili yayımladığı açıklamayı yeterli bulduğunu kaydeden Çurkin, Şam'a yönelik yaptırımlar için bir neden olmadığını savundu. 

Batılı ülkelerin Suriye üzerindeki baskıyı artırmak için BM çerçevesinde bir karar tasarısı üzerinde yaptığı çalışmayla ilgili yorum yapmaktan kaçınan Çurkin, "Şu anda önerilen sadece fikirler" ifadesini kullanmakla yetindi. 

Çurkin, "Suriye'de gelişme sağlanması ve taraflar arasında diyaloğun başlatılmasını ümit ediyoruz. Biz bahsettiğimiz bu tek pozisyon üzerinde düşünmemiz gerektiğine inanıyoruz" dedi. 

BM verilerine göre, Suriye'de Mart ayından beri başlayan protesto gösterilerinde güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 2200'den fazla kişi hayatını kaybetti. 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2011, 12:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35