Rusya: Şam'ın BM'ye izin vermesine katkımız var

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukaşeviç, "Suriye yönetiminin, BM heyetine araştırma yapmasına izin vermesi, Moskova ile Şam'ın yakın çalışmasının sonucudur" dedi.

Rusya: Şam'ın BM'ye izin vermesine katkımız var

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Suriye yönetiminin, Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin kimyasal saldırı gerçekleştiği iddia edilen bölgede araştırma yapmasına izin vermesinin, Moskova ile Şam'ın yakın çalışmasının sonucu olduğunu söyledi. 

Lukaşeviç, Dışişleri Bakanlığı internet sitesinden yaptığı açıklamada, "Suriye yönetimi, BM misyonu ile işbirliği yapmaya karar vererek memnun edici bir adım attı. Bu bizim görüşümüze göre, Şam banliyölerindeki tüm durumların detaylı ve tarafsız olarak araştırılması için büyük bir fırsat. Bu Moskova ile Şam'ın yakın çalışmasının sonucudur" ifadesini kullandı. 

Şam'ın Doğu Guta bölgesini elinde bulunduran muhaliflerin BM heyetinin çalışması için gerekli güvenli ortamı sağlaması gerektiğine vurgu yapan Lukaşeviç, geçen yaz BM gözlemcilerine olduğu gibi silahlı provokasyanların oluşmaması gerektiğini belirtti.

Lukaşeviç ayrıca Suriye muhalefeti üzerinde etkisi olan tüm taraflara, kimyasal silah iddialarını inceleyen BM uzmanlarının çalışmalarında gereken güvenliğin sağlanması için, muhaliflere baskı yapılması çağrısında bulundu.

Suriye Devlet Televizyonu, Dışişleri Bakanlığı ile BM arasında yapılan görüşmelerde, BM heyetinin söz konusu bölgelerde inceleme yapması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 20:29
banner53
YORUM EKLE

banner39