Rusya; 'Suriye'de Federal yapı meselesi bizim işimiz değil'

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı, Suriyeli Kürtlerin federal yapıya geçilip geçilmeyeceğine tek başına karar veremeyeceğini söyledi.

Rusya; 'Suriye'de Federal yapı meselesi bizim işimiz değil'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Kürtlerin federal sistem ilan etme planlarına nasıl baktıkları sorulduğunda da, "Bu, bizim işimiz değil' dedi ve ekledi: "Bize göre, (Cenevre'deki) görüşme süreci kapsamı dışında herhangi bir şey ilan etmenin hiçbir anlamı yok."

'TARAFLARDAN HİÇBİRİ KENDİ POZİSYONUNU DİĞERİNE DİKTE EDEMEZ'

RİA Novosti'ye konuşan Bogdanov, "Tek taraflı kararlara varılamaz. Böyle kararlardan önce Suriye'deki süreçlerin diğer katılımcılarıyla anlaşmaya varılması gerekir" diye konuşan Bogdanov, "Kürt gruplar tüm Suriye'yle ilgili süreçlere katılmalı. Zira onların da oy hakkı var ve kendi pozisyonları olabilir. Ama taraflardan hiçbiri kendi pozisyonunu diğer tarafa dikte etmemeli" ifadelerini kullandı.

Daha önce Kobani Kantonu Dışişleri Bakanı Yardımcısı İdris Nassan, Suriyeli Kürtlerin federal sistem ilan etmeye hazırlandıklarını duyurmuştu. Nassan, kurulacak federal yapı içindeki bölgelerin 'Kuzey Suriye Federasyonu' olarak adlandırılacağını ve burada yaşayan tüm etnik grupların temsil edileceğini söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 14:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35