Rusya: Uçak düşürülmesi savaş nedenidir

Rusya Başbakanı Medvedev, Türkiye'nin uçak düşürmeyle savaş istediğini; ancak kendilerinin buna cevap vermediğini savundu

Asya 09.12.2015, 13:21 09.12.2015, 13:32
Rusya: Uçak düşürülmesi savaş nedenidir

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev, Rus basınına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Rus uçağını düşürmesinin savaş sebebi olduğunu ancak Rusya'nın buna cevap vermediğini savundu.

Sputnik'te yer alan habere göre Medvedev, açıklamasında şunları söyledi: Türkiye konusunda ise charter seferlerinin durdurulması yaptırım değil, devletimizin kendisini korumak için verdiği bir tepkidir. Türkiye’nin uçağımızı düşürmesi savaş sebebidir. Çünkü bu egemen bir ülkeye yapılan doğrudan saldırıdır. Türkiye, uçağımızı düşürerek uluslararası hukukun tüm kuralarını ihlal etti ve ‘saldırı eyleminde’ bulundu. Türkiye’nin bu adımı ‘casus belli’ sayılabilir. Ankara savaş başlatılmasına temel oluşturmuştur, ama Rusya bu yolu seçmedi ve simetrik cevap vermedi.

YAPTIRIMLAR RUSYA'DA ENFLASYONU YÜKSELTECEK

Türkiye yönelik ekonomik yaptırımlara da değinen Medvedev, "Türkiye'ye getirdiğimiz ambargolar Rusya'daki gıda fiyatlarını etkileyecek ancak bunun ölümcül sonuçları olmayacak. Türkiye'ye yönelik yaptırımlar enflasyon oranına belki yüzde 0.2 ila 0.5 puan ekler. Gıda fiyatlarını izleyeceğiz." dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?