banner39

Rusya ve Çin'in Akdeniz tatbikatı başladı

Rusya ve Çin gemilerinin Akdeniz tatbikatları başladı. Tatbikat gereği, Rusya helikopteri Çin gemisine, Çin helikopteri ise Rusya gemisine iniş yapacak.

Asya 25.01.2014, 18:10 25.01.2014, 18:10
Rusya ve Çin'in Akdeniz tatbikatı başladı

Rusya Deniz Kuvvetlerine bağlı ağır nükleer kruvazörü Pyotr Velikiy ile Çin’in sahil güvenlik gemisi Yançen’in katılımıyla gerçekleşen tatbikat, Rusya Savunma Bakanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamaya göre, bugün başladı.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Tatbikat sürat teknelerinin yer aldığı gemilerin buluşması ve irtibat subayları takasıyla başladı. Daha sonra ekipler Rusya ve Çin komutanlarının ayrı ayrı yürütecekleri ortak manevra ve operasyon yönetimine geçtiler”.

Basın Bürosu ayrıca, tatbikat sırasında Çin’in talebi üzerine Rusyalı denizcilerin sis perdesi oluşturacakları bildirildi. Tatbikat sırasında gemi helikopterleri de eğitim gerçekleştirecek. Rusya helikopteri Çin gemisine, Çin helikopteri ise Rusya gemisine iniş yapacak.

Rusya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada şu bilgiler aktarılıyor: “Taraflar ayrıca hava savunma tatbikatı gerçekleştirecekler. Bu tatbikatın özelliği ise gerçek hedeflerin gemi helikopterleri tarafından temsil edilecek olmasıdır. Filoların böylesi bir işbirliği ilk kez gerçekleşiyor. Tarafların tatbikat amacını Doğu Akdeniz’deki harekâtlarda Rusya ve Çin savaş gemileri arasındaki uyumun artırılması oluşturuyor”.

Rusya ve Çin savaş gemileri arasındaki işbirliği ilk kez 7 Ocak tarihinde Suriye kimyasal silahlarının Akdeniz’de taşınması sırasında başlatıldı.

 

Kaynak: Rusya.ru

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?