banner15

Rusya ve İran, Dağlık Karabağ için atakta

Rusya ve İran Karabağ'da yaşanan ve Azerbaycan'ın bir miktar toprağını geri almasını sağlayan çatışmalara çözüm üretmek için atağa geçti. Dışişleri Bakanları düzeyinde Bakü'de görüşmeler devam ederken Rusya başbakanı Mevvedev de bugün Ermenistan'da mevkidaşı ile görüşecek. İran lideri Ruhani de hem Ermenistan hem de Azerbaycan başkanlarını aradı

Rusya ve İran, Dağlık Karabağ için atakta

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev bugün Erivan'da Ermenistan Devlet Başkanı Serj Sargisyan'la Karabağ meselesini merkezine alan bir görüşme gerçekleştirecek.

Başbakan Hovik Abrahamyan'la da görüşecek olan Mmedvedev'in yarın da Bakü'ye geçerek Devlet Başkanı İlham Aliyev'le buluşması bekleniyor. Dün Aliyev'le görüşen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov hazırladıkları teklifleri Azeri tarafıyla paylaştıklarını, siyasi diyalog için şartları sonuna kadar zorlayacaklarını açıkladı.

Azerbaycan'dan yapılan açıklamalarda da Rusya'nın sorunla ilgili çabalarının olumlu karşılandığı belirtiliyor. Taraflar arasında varılan ateşkesin ihlaliyle ilgili vakaların arttığına dikkat çeken Rus basını ise Medvedev'in gerçekleştireceği temaslar sonrasında tansiyonun düşebileceği tezini işliyor.

İRAN DA DEVREYE GİRDİ 

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hem Azerbaycan hem de Ermenistan cumhurbaşkanları ile telefonda görüştü. Ruhani İran'ın bölgeye barış gelmesinden ve tarafların ateşkese tam riayet etmesinden yana olduğunu söyledi.

Ruhani "İran iki dost ve komşu ülkenin askeri ve sivil kayıplarından üzüntü duymakta ve tüm imkanlarını iki komşu ülkenin sorunlarını barışçıl yolla çözmesi için seferber etmeye hazırdır" dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLARI BAKÜ'DE

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif  ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov'ın katılımıyla Rusya-İran-Azerbaycan üçlü Dışişleri Bakanları toplantısı Bakü'de başladı.

 

 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2016, 15:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48