banner15

Rusya yabancı kelime kullanımını yasaklıyor

Rusya'da yazışmalarda ve konuşmalarda Rusça karşılığı olduğu halde yabancı kelime kullananları cezalandırmaya hazırlanıyor

Rusya yabancı kelime kullanımını yasaklıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da yabancı kelimelerin yerli yersiz kullanımının engellenmesi için bazı önlemler alıyor. Bu sebeple Duma’ya Rusça konuşup yazarken yabancı kelime kullananlara para cezası verilmesi için bir teklif sunuldu.

1 Temmuz’da Duma’da görüşülmeye başlanacak yasa tasarısında Rus edebiyatına uygun olmayan ve Rusça’da karşılığı olan yabancı kelimeleri kullananlara para cezası verilmesi öngörülüyor. Yasağı ihlal eden halka 2 – 2,5 bin; yetkililere ise 4 - 5 bin; yazışmalarında ve yayınlarında ihlal eden tüzel kişiliklere ise 40 – 45 bin ruble ceza verilecek.

Teklif, Rus milliyetçisi Vladimir Jirinovskiy’nin Liberal Demokratik Partisi’ne bağlı milletvekilleri tarafından sunuldu. Teklifi sunan milletvekilleri, Rusça’ya yerleştirilmek istenen ‘okey’ gibi kelimelerle mücadele için teklifi hazırladıklarını açıkladı.

Yasaklama ve cezalandırmanın daima çözüm getirmeyeceğini bildiklerini belirten milletvekilleri, bunun için eğitim müfredatına Rusçanın korunmasına yönelik tedbirlerin eklenmesi gerektiğini belirtti. Teklifi sunan bir milletvekili “Eğer eğitimde dilimizi koruyabilecek bir müfredata sahip olsaydık eleştirileceğinden emin olduğumuz böyle aptalca bir yasa teklif etmek zorunda kalmazdık” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2014, 14:36
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48