banner15

Rusya, yabancı mülklerine el koyacak

Putin, Rusya'nın ülkede bulunan yabancı devletlere ait mülklere el konulmasını öngören yasayı onayladı

Rusya, yabancı mülklerine el koyacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesine ait mülklere el koyan devletlerin Rusya’daki mülklerine el konulmasına imkan veren yasayı onayladı. Yasanın onaylamasını açıklayan belge Rus hükümetinin web sayfasında yayınlandı.

Yasanın hazırlanmasına 2015 yılının Temmuz ayında bazı Avrupa ülkeleri mahkemelerinin eski Yukos şirketi hissedarların başvuruları üzerine birkaç Rus varlıklarına el koymalarından sonra başlanmıştı. Devlet Duması bu eylemleri yasadışı ilan ederek, Rusya’nın da aynı şekilde mukabelede bulunmasını öngören yasanın kabul edilmesini önermişti.

Geçen yıl Temmuz ayında Lahey'deki Tahkim Mahkemesi Rusya'nın eski Yukos şirketi hissedarlarına tazminat olarak 50 milyar dolar ödenmesine karar vermişti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi aynı konuda Rusya’yı suçlu bularak 2 milyar avro ceza vermişti.  

Rusya önce bu kararları tanımayı reddetti, ancak davacılar bu kararın uygulanması için gerekli prosedürü başlattığında Devlet Duması da kendi yasal girişimlerini başlattı.

Şu anda Belçika ve Fransa’da Yukos hissedarlarının davası üzerine bazı Rus şirketlerinin varlıkları yanında, Paris'teki Rusya Cumhurbaşkanlığı İlişkiler Ofisi hem de Euronews kanalındaki Rusya devlet televizyonuna ait yüzde 7,5 hisseye ek konulmuş durumda.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 12:21
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35