banner15

Rusya'da alkole 21 yaş sınırı

Rusya’da Başbakan Putin'in lideri olduğu “Halk Cephesi” Partisi, 21 yaşından küçüklere alkol ve sigara satılmasının yasaklanmasını istedi.

Rusya'da alkole 21 yaş sınırı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya iktidar partisi Birleşik Rusya ve Başbakan Vladimir Putin’in “Halk Cephesi” yasal alkol ve sigara alım yasağının 21 yaşına yükseltilmesini önerdi. Rusya’da mevcut yasaya göre 18 yaşından küçüklerin alkol ve sigara alımı yapmaları yasak.

Birleşik Rusya sözcüsü Timur Prokopenko konunun sosyal ağlarda, internet ortamında ve kamuoyunda tartışılmasını istediklerini, uzmanların konu ile ilgili görüşlerini beklediklerini söyledi. Gece saatlerinde marketlerde de alkol satışı yasağı getirilen ülkede, son dönemde alkol ve sigara alımı yapan gençlerin pasaport kontrolleri yapılıyor.

Yaş sınırlamasının yükseltilmesi konusunda olumlu cevap almaları durumunda konuyu parti programına alacaklarını ifade eden Prokopenko, toplumun sağlığının korunması yönündeki çalışmaların öncelikleri olduğunu söyledi.

Uzamanlar alkolde yaş sınırının yükseltilmesi konusunda farklı görüşlere sahip. Duma Ekonomi Komisyonu Başkanı Yevgeni Federov öneriyi desteklediklerini belirtti. Ürüne ulaşılmasının kontrol altına alınmasının önemine değinen Federov, hedefin alkol tüketiminin düşürülmesi olduğunu kaydetti.

Alkolle mücadele vakfı başkanı Oleg Zikov ise vatanın savunulmasında 18 yaşında sorumluluk verilenlerin alkol tüketiminde çocuk olarak görülmesini eleştirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 21:17
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35