banner15

Rusya'da aşırı suçlular akıl hastanesine gönderilecek

Rusya'da Başbakan Putin'in talimatı üzerine aşırı gruplara karşı SSCB döneminde uygulanan yasanın geri gelmesi için kollar sıvandı.

Rusya'da aşırı suçlular akıl hastanesine gönderilecek

İbrahim Ali- Bakü/ Dünya Bülteni

Rusyada aşırılık suçulularının akıl hastanelerine yatırılması için girişim başaltıldı. Moskova’nın Tver mahkemesi hakimleri, Manej meydanında yaşanan olaylar sonrasında göz altına alınan vatandaşlar konusunda karar vermek üzere bir araya geldi.

Rusya'da Spartak futbol takımının bir taraftarı yaşanan kavga sonucunda Kafkasya kökenli olduğu belirtilen biri  tarafından öldürülmüş ve yaşanan olay sonrasında aşırı milliyetçi gruplar harekete geçerek Kafkasya kökenliilere karşı geniş çaplı saldırılar düzenlemişti.

Bu saldırılar sonrasında çok sayıda Kafkasya kökenli vatandaş zarar görmüştü. Olayların büyümesi üzerine açıklama yapan başbakan Putin, ülke bütünlüğünün zarar göreceğini beyan etmiş ve emniyet birimlerinin aşırı milliyetçi gruplara karşı kararlı olmaya çağırmıştı. Bununla da bir zamanlar devletin desteği ile kurulan aşırı milliyetçi gruplar (Rusya’da dazlaklar) güç kaybı yaşamağa başlamıştı. Yaşanan olaylara paralel olarak içişleri bakanlığına da talimat verilmiş ve gerekli yasal düzenlemeler için Duma’ya tekliflerin hazırlanması istenmişti.

Uzmanlar tarafından yapılan son açıklamalara göre bakanlık yetkilileri SSCB döneminde uygulanan yönteme geri dönmek için harekete geçti. Eskiden aşırılıkla suçlanan vatandaşlar akıl hastanalerinde tedavi görmekteydi. Her ne kadar yeni yasa girişimlerinin aşırı milliyetçi grup üyeleri aleyhinde alınacağı iddia edilse de bu durumdan en fazla Müslümanların zarar göreceği düşünülmekte.
Nitekim son aylarda aşırı edebiyat listesinde yer alan İslami kaynakların da sayısında artış gözlemlenmekte. Buna paralel olarak Rusya Adalet bakanlığı listesinde aşırı milliyetçi düşüncelerin yayılmasına hizmet eden kitaplar da yasaklanmakta.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2011, 12:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35