Rusya'da Baltık ülkelerinin bağımsızlığına soruşturma

Rusya'da Baltık ülkelerinin bağımsızlık kararının anayasaya aykırı olup olmadığı yönünde soruşturma başlatıldı

Rusya'da Baltık ülkelerinin bağımsızlığına soruşturma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Başsavcılığı Baltık ülkelerinin 1991 yılında SSCB Devlet Konseyi tarafından bağımsızlığının tanınmasının yasal olup olmadığı konusunda soruşturma başlattı.

"Interfax" ajansı bu soruşturmanın Baltık ülkelerinin bağımsızlığı anayasal olmayan bir kurum tarafından tanındı temeline oturtulmak istendiğini savundu. Ajansın haberini dayandırdığı kaynak, "Bu tarihi kararların yasadışı ilan edilmesi büyük sorunları meydana getirebilir. Örneğin, bu yolla Sovyetler Birliği ve diğer büyük ülkelerin oluşumunu da yasadışı kabul etmek mümkün. Bu nedenle konunun sadece hukuki değil, siyasi yönü de dikkate alınmalıdır" dedi.

Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite, Rusya Başsavcılığının bu girişiminin bir provokasyon olduğunu savundu. Grybauskaite, konuyla ilgili “Litvanya halkı bağımsızlığını kendi kanı pahasına kazandı. Kimse bağımsızlığımıza laf söyleyemez. Biz geleceğimize sadece kendimiz karar vereceğiz” ifadelerini kullandı.

Son zamanlarda, Baltık devletleri Rusya tarafından saldırı ihtimali endişesi altında yaşıyor. Bu nedenle, Litvanya, Letonya ve Estonya NATO'ya kendi snırlarında sürekli ordu bulundurma çağrısı yapmıştı.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2015, 14:46
banner53
YORUM EKLE

banner39