Rusya'da cezaevlerine mescit

Rusya'nın Tambov eyaletinde Müslümanlar Birliği ile eyalet yetkililer arasında yapılan anlaşma ile cezaevlerine mescit yapılıyor.

Asya 21.05.2011, 12:02 21.05.2011, 12:02
Rusya'da cezaevlerine mescit

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kısa bir süre içerisinde Rusya'nın Tambov eyaleti hapishanesinde Müslümanların ibadet edebilmesi için iki mescidin faaliyete geçeceği belirtildi.

Konu hakkında açıklama yapan Rusya'nın Avrupa kıtası Müslümanlar Dini Kurumunun (DUMER) içerisinde faaliyet gösteren Tambov eyalet Müslümanlarının dini teşkilatının başkanı imam Abdurahim İlyasov Müslümanların dinlerini yaşaması için gerekli şartların oluşturulmasının önemine vurgu yaptı. İlyasov, sadece bölgenin Sosnov ilçesinde bulunan hapishanesinde 300 Müslüman tutuklu olduğunu söyledi. Rasskazovski ilçesindeki hapishanede 200, Tambov'da ise 100 Müslüman mahpus bulunuyor. Bölge dini kurumu Müslüman mahpuslarla görüşmeler yapıyor ve onlara dini bilgiler veriyor.

Geçtiğimiz yıl önce hapishane yetkilileri ile dini kurum arasında bir anlaşma yapıldı. Anlaşmaya göre Müslüman tutukluların eğitimi ile imamlar ilgilenebilecek. Hapishane içerisinde mescitlerin inşa edilmesi de bu anlaşma çerçevesinde yapılıyor. Ayrıca mecsitlerin ihtiyaçları da dini kurum tarafından karşılanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?