banner15

Rusya'da Güney Kore 'tarikatı' sıkıntısı

Rusya'nın en ücra köşelerine kadar yayıldığı iddia edilen Güney Kore kökenli misyoner teşkilatı mercek altında...

Rusya'da Güney Kore 'tarikatı' sıkıntısı


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Rusya’nın Uzak Doğu eyaletinde faaliyet gösteren Güney Kore kökenli ve protestan kilisesine mensup misyonerlerin insanların psikolojisini olumsuz yönde etkilediği ve birçoğunun sorunlar yaşamasına neden olduğu iddia edildi.

Rus gazetesi Komsomolskaya Pravda’da bir süredir devam eden dizi habere göre, kilise yolsuzluk ve yasadışı faaliyetlerle de suçlandı, önlem alınmaması eleştirildi.

Gazeteye konuşan Habarovski şehrinden üç Rus, “Blagodat” isimli protestan dini teşkilatı aleyhinde ağır suçlamalarda bulundu ve bu 'tarikatla' tanıştıktan sonra psikolojik sorunlar yaşadıklarını savundu. Blagodat teşkilatının daha önce de ajanlık ile suçlandığı ve insan psikolojisini olumsuz yönde etkileyen ilaç bulundurduğu öne sürülmüştü.

GÜNEY KORE ASILLI AMERİKAN MİSYONERLER

Ulaslararası Blagodat teşkilatı ABD merkezli bir misyonerlik örgütü, kurucusu ise Kore kökenli King Van Sin. Teşkilata bağlı misyonerlerin dünyanın dört bir yanındaki binlerce kilisede faaliyet gösterdiği belirtiliyor. Habarovski’de bulunan misyonerlerin tamamını Kore asıllı ABD vatandaşları oluşturuyor.

Rusya’da ilk teşkilatın, SSCB'nin yıkılışından hemen önce, 1990 yılında Uzak Doğu eyaletinde açıldığı, faaliyetlerin insanı yardım adı altında başlatıldığı kaydediliyor. Toplam nüfusu 600 bin olan şehirde, özellikle ilk dönemlerde, ayinlere 15 bin kişinin katıldığı bildiriliyor. Son rakamlara göre, Güney Kore asıllı bu teşkilatın Rus şehrinde üç binden fazla daimi üyesi var.

2008 yılında Kazakistan'da faaliyet gösteren Blagodat teşkilatında yapılan aramalardateşkilat için çalışan misyonerlerin farklı ülkelere ajanlık yaptığına dair belgeler bulunmuş, teşkilat Kazakistan’da yasaklanmıştı. Daha sonra başka ülkelerde de benzer suçlamalarla teşkilat merkezleri kapatıldı.

Habarovski’de bulunan teşkilat aleyhine yapılan suç duyurularını ise FSB'nin soruşturması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2010, 11:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35