Rusya'da Hizbu't Tahrir operasyonu; 20 tutuklama

Rusya'da düzenlenen operasyonlarda Hizbu't Tahrir üyesi olduğu iddiasıyla 20 kişi tutuklandı

Asya 21.10.2015, 15:42 21.10.2015, 15:59
Rusya'da Hizbu't Tahrir operasyonu; 20 tutuklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya İçişleri Bakanlığı, Rusya’da ‘terörist’, Tacikistan’da ise ‘radikal’ örgüt olarak kabul edilen "Hizb-ut Tahrir" gurubuna üye olduğu şüphesiyle 20 Tacik vatandaşının Moskova’da tutuklandığı bildirdi.

Rusya İçişleri Bakanlığı sözcüsü Elena Alekseeva “yeraltı faaliyetinde bulunan örgütü ortaya çıkarmak ve terörizm ile aşırıcılığı finanse etmeye engellemek için geniş kapsamlı bir operasyon” yapıldığını söyledi.

Rus polisinin yaptığı operasyon sonucunda 97 kişi şehir Emniyet müdürlüğüne getirildi. Rusya ceza kanunun 91. Maddesine göre aşırılık yanlısı hücre liderleri de dahil olmak üzere bu gruba katılan 20 kişi tutuklandı ve tutukluluğunun devamı için gerek yasal işlemlerin yapılacağı bildirildi.

REN TV kanalının haberine göre tutuklanan 20 kişinin hepsi Tacikistan vatandaşı. Bunların 6’sı terör örgütü kurmak, kalan 14 kişi ise örgüte katılmakla suçlanıyor.

Operasyon sırasında "Hizb-ut Tahrir" grubu üyelerinin yaşadığı 24 yere baskın düzenlendiği, operasyonda çok sayıda hilafetle ilgili kitap, banka kartları, elektronik ve basılı malzemeler ele geçirildiği bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?