banner15

Rusya'da ilk defa bir senatörün dokunulmazlığı kaldırıldı

Rusya'da rüşvet aldığı belgelenen senatörün dokunulmazlığı kaldırıldı

Rusya'da ilk defa bir senatörün dokunulmazlığı kaldırıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da ilk defa bir senatörün dokunulmazlığı kaldırıldı. Konstantin Tsybko’nun dokunulmazlığı, zimmetine para geçirdiği ve görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle kaldırıldı.

Rusya’nın Çelyabinsk bölgesi senatörü Konstantin Tsybko’nin ismi Ozersk şehir bütçesinden 22.4 milyon ruble zimmetine geçirdiği iddiasıyla duyulmuştu. Rusya Federasyon Konseyi, Senatöre karşı ceza davası açılmasına izin verdi. Başsavcılığa ceza davası açılması izni ile Senatörün dokunulmazlığı da kaldırılmış oldu.

Oturuma katılanların 136’sı kabul, 5’i red oyu kullanırken dokuz kişi çekimser kaldı. Böylece ilk kez Rusya'da bir Senatörün dokunulmazlığı kaldırılmış oldu.

Rusya Federasyonu Soruşturma Komitesi resmi vekili Vladimir Markin’a göre Senatör Tsybko 2011 Kasım 2012 Şubat döneminde bir vatandaştan onu Chelyabinsk bölgesi Ozersk semt yönetiminin başkanı olarak atamak için yaklaşık 18 milyon ruble aldı. Buna ek olarak 2012 Şubat-Mayıs döneminde de bir girişimciden en az 10 milyon ruble rüşvet aldı. Markin bu suçların belgeyle kanıtlandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 14:27
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48