banner39

Rusya'da imamın yargılanması romana konu oldu

Rusya'da uyuşturucu bulundurduğu iddiasıyla ceza alan bir imamın avukatı, yargılama süreci ile ilgili bir belgesel roman yazdı

Asya 25.02.2015, 15:48 25.02.2015, 15:48
Rusya'da imamın yargılanması romana konu oldu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın Kislovodsk şehrinde uyuşturucu bulundurma iddiasıyla hapis cezası alan imam Ali Kurman Baichorov’un tutuklanma ve yargılanma sürecini anlatan belgesel roman Moskova'da yayınlanacak.

Kitabin yazarı ve aynı zamanda imamın avukatı olan Alaudi Musayev konu ile ilgili “Kafkas Uzel” ajansına açıklamalarda bulundu.

12 Ocak’ta imam Kurman Ali Baichorov uyuşturucu bulundurma suçundan 3,5 yıl hapis ve 50 bin Ruble para cezasına çarptırılmıştı. Mahkemede imam ona yönetilen suçu kabul etmemişti. Baichorov Rus yetkililerin Kislovodsk şehrindeki cami inşaatının yasaklanmasına karşı çıkıyordu. İmam ve cemaati bundan dolayı suçlamayı bir provokasyon olarak nitelendiriyor.

İmamın avukatı Alaudi Musayev, bu skandal mahkeme işini baştan takip ettiğini ve Rus güvenlik birimlerinin ve mahkemesinin haksızlıklarını kamuoyuna kolay anlatmak için "Rüyadaki Yargılanma” adında bir roman yazdığını söyledi.

Bunun yanında imamın başka bir avukatı olan Alexander Fedoulov yargılamayı konu alan “Rusya’da tehlike olarak Güvenlik süreci terörizmi” adında bir doktora tezi yazmaya başladı.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?