banner39

Rusya'da insan hakları aktivistlerinin iki yüzlülüğü

Rus gazeteci Maksim Şevçenko, Rusya'daki insan hakları aktivistlerini iki yüzlülükle suçlayarak bölge gerçeklerini gündeme getirmediklerini söyledi.

Asya 07.07.2011, 15:42 07.07.2011, 15:42
Rusya'da insan hakları aktivistlerinin iki yüzlülüğü

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Rus gazeteci Maksim Şevçenko son yazısında Nalçik'te Devlet Başkanı Medvedev ile bir araya gelen hukuk savunucularını ağır bir dille eleştirerek onların bölge gerçeklerini gündeme taşımadıklarını iddia etti. 

Şevçenko hapishane, taciz ve işkence gibi konular hakkında Nalçik'te toplantı düzenlenmesinin garipliğine dikkat çekti. 2005 Nalçik olaylarına hatırlatmada bulunan Rus yazar hala 56 kişinin tutuklu olduğunu ve onlara ağır işkencelerin yapıldığını ifade etti. Konu hakkında Nalçik hapishane müdürü Popov'un Komsomolskaya Pravda gazetesine yapmış olduğu açıklamayı da değerlendiren Şevçenko müdürün suçları ispatlanmamış insanlara yaklaşımının vahim olduğunu belirtti. 

Popov gözaltında tutulan kişileri isyancı olarak niteleyerek onların topluma kazandırılması için gerekli önlemlerin alınmasından ve bu konuda soruşturma birimi ile ortak çabalar içerisinde olduklarından bahsediyor. Bunun yanı sıra gözaltında tutulan insanların katil olduklarını ve onları savunmaya çalışan insanların demokrasi söylemleri altında saklandığını iddia ediyordu. Maksim Şevçenko Nalçik görüşmesinde bu gibi konuların gündeme taşınmamasını eleştirerek hukuk savunucularını sorumluluklarını unutmakla suçladı. Rusya'nın önemli bir gerçeğine de dikkat çeken yazar, hukuk savunucularının önemli bir kısmının ABD ve diğer batı ülkelerinin fonlarından mali destek aldıklarının altını çizdi. Yazara göre bu gibi insanların Rasul Kudayev gibi insanları savunması asla söz konusu olamaz. Kudayev Afganistan hapishanelerinde tutulduktan sonra Rusya'ya dönmüş ve yazarın iddiasına göre Rus güvenlik birimi FSB tarafından öldürülmüştü. 

Şevçenko Çeçenistan'daki hanımların İslami giyimlerini eleştiren hukuk savunucusu Svetlana Gannuşkina'nın tutumuna da tepki gösterdi. Gannuşkina ve diğerlerinin Kuzey Osetya Müslümanları aleyhinde başlatılan kampanyaya ise değinmediklerini belirtti. Hatırlanacağı üzere son günlerde gözaltına alınan Osetya Müslümanları uyuşturucu ticareti yapmak ve yasa dışı silah bulundurmakla suçlannıyor. Bölge müftülüğü ve Müslüman din adamlarının tepkilerine rağmen baskılar artarak devam ediyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?