banner15

Rusya'da ırkçılar göçmenlere karşı yürüdü

Moskova'da ırkçı gruplar, eski Sovyet ülkelerinden gelen göçmenlere karşı yürüdü

Rusya'da ırkçılar göçmenlere karşı yürüdü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'da 4 Kasım Ulusal Birlik Günü sebebiyle meydanlara inen ırkçı gruplar, göçmenlere karşı yürüdü. Göçmenleri protesto eden Dazlak gruplar, büyük çoğunluğu eski Sovyet ülkelerinden gelen göçmenlerin ülkede suç oranlarının artmasına neden olduğunu ve ucuz iş gücü nedeni ile yerli halkın işlerini elinden aldığını savunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2005'de Sovyet döneminde kutlanan 7 Kasım 1917 Bolşevik Devrimi yıldönümü törenleri yerine 4 Kasım Ulusal Birlik Günü'nü bayram ilan etmişti. Kızıl Meydan'da heykelleri bulunan Kuzma Minin ve Dmitri Pojarskiy liderliğindeki halk milisleri 4 Kasım 1612'de Rusya'yı Polonya'nın işgalinden kurtarmıştı. Kızıl Meydan başta olmak üzere büyük kentlerde resmi olarak da "Ulusal Birlik Günü" kutlanıyor. Bu yıl ülke genelinde Ulusal Birlik Günü kapsamında 500'ün üzerinde etkinlik düzenleniyor.

Rusya'nın başkenti Moskova ve St. Petersburg kentleri başta olmak üzere ona yakın şehirde ırkçı gruplar "Rus Yürüyüşü" adlı gösteri gerçekleştirdi.

Moskova'da toplanan ırkçı gruplar, Rusya İmparatorluğu bayrağı, ırkçı dövizler ve sembollerle yürüyüşe geçti. Irkçı grupların taşıdığı "Gençler hoşgörüye karşı" yazılı döviz ise dikkat çekti. Rusya Ortodoks kilisesinden aşırı Hristiyan gruplar da gösterilere destek verdi.

Polisin herhangi bir müdahalede bulunmadığı ırkçı gösteriye 10 binin üzerinde kişi katıldı.

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2013, 15:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
mucit48
mucit48 - 7 yıl Önce

EMPERYALİST KOMİNİST SOYKIRIMCILIK YILLARINDA BU MİLLETLERİ YANDAŞ,YOLDAŞ OLARAK KULLANDI BÜTÜN HIRSIZLIKLARINDA. ŞİMDİDE BAŞLARINDAN ATMAK İSTİYOR. KALLEŞLİĞİ ORANINDA.

banner39

banner50

banner47

banner48