banner39

Rusya'da işkence karşıtı STK kendini feshediyor

Rusya'da işkence karşıtı çalışmaları ile bilinen ve Çeçenistan'da defalarca saldırıya uğrayan "İşkence Karşıtı Komite" kendisini feshetme kararı aldı

Asya 29.07.2015, 15:03 29.07.2015, 15:03
Rusya'da işkence karşıtı STK kendini feshediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’nın önemli sivil toplum örgütlerinden "İşkence Karşıtı Komite" (İKK) önümüzdeki hafta çalışmalarını sona erdireceğini açıkladı.

İKK Başkanı Igor Kalyapin Moskova'da "Interfax" ajansı ofisinde düzenlediği basın toplantısında bu konudaki kararlarını açıkladı. İKK başkanına göre örgütün çalışanları geçen sene Orenburg şehrinde oluşturulan “İşkenceyi Önleme Komite”sinde (İÖK) insan haklarını savunma çalışmalarına devam edecek. Igor Kalyapin İÖK üyelerinin kendisini yeni örgüte başkan seçtiklerini de sözlerine ekledi.

"İşkence Karşıtı Komite" insan hakları aktivistleri tarafından 2000 yılında Nijni Novgorod şehrinde kurulmuştu. Bu örgüt Rusya’daki çalışmalarının yanında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde de Rus vatandaşlarının haklarını savunmuştu.

Geçen hafta "İşkence Karşıtı Komite" üyelerinin çoğunluğu örgütün dağılması konusunda fikir bildirdi. Bunun nedeni ise Rus hükümetinin örgütü "Yabancı ajanlar" listesine alması. Kalyapin önümüzdeki günlerde Adalet Bakanlığı’na örgütün dağıldığına dair dilekçe sunacağını bildirdi.

Igor Kalyapin yeni örgütleri olan İşkenceyi Önleme Komitesi’nin Çeçenistan'da faaliyetlerine devam edeceğini de bildirdi. Kalyapin, Çeçenistan’da insan haklarını savunmanın kendileri için bir ilke konusu olduğunu söyledi.

3 Haziran’da Çeçen lider Kadirov yanlısı kalabalık bir grup "İşkence Karşıtı Komite"nin Grozni’deki ofisini basmıştı. 2014 yılının Aralık ayında ise birkaç bin kişiden oluşan kalabalık bir grup İKK üyelerini silahlı gruplara ve yakınlarına destek verdiğini öne sürerek örgüt binasını ateşe vermişti.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?