banner39

Rusya'da İslami bir kitaba daha yasak

Rusya vatandaşı Müslüman yazar Muhammed Süleyman Aşkar tarafından yazılan "İslam'ı nasıl kabul etmeli? kitabı yasaklandı

Asya 08.04.2013, 14:56 08.04.2013, 15:12
Rusya'da İslami bir kitaba daha yasak

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Rusya'da İslami kitaplara getirilen yasaklara bir yenisi eklendi. Daha önce Risale-i Nur külliyatı, Riyaz-us Salihin, Osman Nuri Topbaş'ın bazı kitaplarına getirilen yasağın bir benzeri Rusya'da yaşayan Muhammed Süleyman Aşkar tarafından yazılan kitaba getirildi.

Rusya'nın Astrahan eyaleti, Krasnoyarski ilçe mahkemesi Muhammed Süleyman Aşkar tarafından yazılan "İslam'ı nasıl kabul etmeli?" (Kak prinyat İslam) kitabını aşırı ilan ederek toplanmasına ve imha edilmesine karar verdi.

İnternet sitelerinde de yer alan kitapta İslam konusunda bilgisi olmayan insanlara temel dini bilgiler veriliyor. Kitap, Kelime-i şehadetin anlamı, namaz kılınması, hac vecibesinin yerine getirilmesi ve diğer günlük dini konuları ihtiva ediyor.

Kitabın ön sözünde müellif şu ifadelere yer veriyor:

"Bazı insanlar için 'İslam' kelimesi korkunç gelebilir. Çünkü onlar açısından İslam terör, saldırı, çatışma, kan, savaş anlamına geliyor. Medya İslam dinini insanlara bu şekilde yansıtıyor. Ancak insanlar arasında büyük İslam kelimesinin anlamını arayan oldu mu? Arapçada "es-selam" barış ve güvenlik, İslam ise dünyada barış ve güvenliğin yaygınlaştırılması anlamına geliyor. Bunun içindir ki Allah'ın elçisi Muhammed (S.A.V.) Müslümanların biri birine 'Size selam olsun' anlamına gelen 'Selamun Aleykum' kelimesi ile hitap etmesini emir etmişti."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?