banner15

Rusya'da radikal yayın paylaşımına hapis cezası

Rusya, radikal olarak nitelendirdiği yayınları internet üzerinden paylaşanlara ve bunları beğenenlere hapis cezası verecek

Rusya'da radikal yayın paylaşımına hapis cezası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya’da radikal olarak nitelendirilen yayınları internet üzerinden yayanlara ve paylaşılan gönderileri beğenenlere ceza verilmesi öngören kanun kabul edildi. Radikal yayınları yayanlara ve bu tarz internet sitelerine mali yardımda bulunanlara altı yıla kadar hapis cezası verilecek. Bu tarz yayınları beğenip paylaşanlar da çeşitli oranlarda hapis alacak.

Itar-Tass Ajansı’nda yer alan habere göre Rusya kanunlarında radikal olarak nitelendirilen yayınları yapan yayıncı kuruluşlara 300 bin – 500 bin ruble arasında para cezası verilecek. Ayrıca kuruluş temsilcileri ve sahipleri üç yıl botunca belirli ticari faaliyetlerden men edilecek.

Ayrıca bu kişilere 200 saat zorunlu çalışma ya da iki yıla kadar ıslah evine kapatılma cezası verilebilecek. Eylemde resmi kurumların kullanılması halinde ise altı yıla kadar hapis cezası verilecek.

Onaylanan kanunla internet kullanıcıları üzerindeki kontrol daha da sıkılaştırılacak. Radikal olarak kabul edilen sitelerdeki içerikleri beğenmek ve sosyal medyada paylaşmak da hapis cezası almak için gerekçe olacak.

Bu kanunun muhatabının Müslümanlar olduğu belirtiliyor. Rusya, ülkede Müslümanların sayısının artması ve İslami bilincin yükselmesi üzerine bazı önlemler almaya başlamıştı. Ülkede her yıl 20 bin kişi İslam ile şerefleniyor. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bugüne Müslüman olanların sayısının ise 100 binlerle ifade edildiği belirtiliyor.

Bugün Rusya genelinde 30 milyon Müslüman var. Bunlara zaman zaman büyük baskılar uygulanıyor. Geçtiğimiz yıl bir mahkeme Kur’an-ı Kerim’in Rusça mealini yasaklamıştı. Bazı bölgelerde ise Risale-i Nur kitapları ve Osman Nuri Topbaş’ın eserleri ‘radikal’ eserler arasında sayılıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 16:23
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48