banner39

Rusya'da 'radikal'likle mücadelenin kapsamı genişletiliyor

Rusya'da radikal olarak tanımlanan kuruluşlara verilen desteğe internet yayınları da dahil edildi ve bu eylemin cezaları arttırıldı

Asya 11.06.2014, 15:58 11.06.2014, 16:10
Rusya'da 'radikal'likle mücadelenin kapsamı genişletiliyor

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni - Bakü

Rusya’da radikal olarak tanımlanan kuruluşlara destek verenlere verilen cezaların miktarı ve desteğin kapsamı genişletildi. Artık internet üzerinden verilen destek mesajları da ceza kapsamında olacak.

Duma’da kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesi ile beraber sanal alemdeki metinler, resimler ve yorumlar ceza verilmesine neden olabilecek. Bunları yayınlayan şahıslara beş yıl zorunlu kamu hizmeti veya beş yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Rusya’da mevcut yasalara göre internet üzerinden yapılan yasa dışı söylemlere 100-300 bin ruble para cezası, dört aydan dört yıla kadar hapis cezası veriliyordu.

Radikallikle suçlanan kuruluşlara çeşitli yollarla mali destek sağlamak da yeni yasa ile beraber suç sayılacak. Duma’nın gündemine taşıdığı yasa henüz 2011 yılında hükümet tarafından meclise gönderilmiş ancak iki yıl sonra yasalaşabilmişti.

Konu hakkında açıklama yapan Duma vekili Otari Arşba, İçişleri Bakanlığı yetkililerinin kendileri ile görüşme yaptığını ve yasanın yetersiz olduğunu belirtti. Bunun üzerine yasaya ilavelerin yapılmasına karar verildi.

Yasanın yürürlüğe girmesi durumunda özellikle Müslümanların zarar görebileceği ve baskıların daha da artabileceğine dair uyarılarda bulunan bölge uzmanları Rusya Müslümanlarının son yıllarda yaşamış olduğu işkence ve baskılara dikkat çekti.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?