banner15

Rusya'da sadece bir gazete Putin'i suçladı

Rusya'nın Suriye'deki uçağının düşürülmesi ülke basınında geniş yer buldu. Gazetelerin tamamına yakını olayı ya Rus yanlısı ya da normal bir şekilde görmeyi tercih ederken; sadece Novaya Gazeta isimli muhalif gazete Kremlin'in Suriye politikasını eleştirdi

Rusya'da sadece bir gazete Putin'i suçladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye sınırını ihlal ettiği için düşürülen uçak, Türk basınında olduğu Rus basınında da günün konusu oldu.

Kommersant: Ekonomi gazetesi kommersant uçağın düşürülmesinden sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin ağır hasar alacağını savunan yorumlara yer verdi. Gazete, olay hakkında "Pahalıya patlayacak" başlığını kullandı. Moskova'daki Türk Büyükelçiliği önündeki gösterilere de yer veren gazete Rusya'da faaliyet gösteren Türk şirketlerini zor günlerin beklediğini Başbakan Medvedev'in bu yöndeki ifadelerini hatırlatarak vurguladı.

Komsomolskaya Pravda: Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun "Her tehlikeyi bertaraf edecek güçteyiz" ifadesini öne çıkaran gazete Putin'in "karşılık verilecek" cümlesini başlıkta kullandı. Haberlerde, ekonomiden enerjiye alınabilecek önlemlerin ve karşı hamlelerin neler olabileceğine dönük uzman yorumlarına yer verildi.

İzvesita: Suriye'deki üslerin yeni hava savunma sistemleriyle korunacağına işaret eden gazete, pilotların akıbetiyle ilgili haberlere geniş yer ayırıyor. Köşeyazarları ise Türkiye'ye "dengeli" bir karşılık verilmesinde hemfikir.
 
Novaya Gazeta: Muhalif gazete, Suriye operasyonunda ilk kayıpların verildiğine dikkat çekerek Kremlin'in ortadoğu politikalarıyla ilgili eleştirel görüşlere yer verdi.

Itar-tass, Interfaks, Ria Novosti ve Sputnik gibi haber ajansları yabancı devletlerden Rusya'nın pozisyonunu destekleyen örneklere yer verdi. Gelimin Suriye'deki çözüm sürecini zorlaştırdığını savunan yorumları aktardı.

Ekho Moskvy radyosu Çeçen lider Kadirov'un Türkiye'ye dönük sert ifadelerini öne çıkardı. Suriye'deki operasyonların daha da şiddetleneceği görüşünü işledi.

Russia 24, Vesti, Moskva 24, Ntv gibi haber kanalları ise aralıksız konuyla ilgili yayın yapıyor. Askeri uzmanları yayına çıkarıyor, NATO'nun ve ABD'nin olayla ilişkisini sorguluyor.Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 13:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35