Rusya'da Suriye alarmı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Pekov, Putin'in talimatıyla Rusya Güvenlik Konseyi'nin acil olarak toplandığını söyledi.

Rusya'da Suriye alarmı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya, Suriye’yle yeni silah anlaşması yapmayacağını açıklamasından kısa süre sonra bu kez de Batı'yla gerginliğe neden olan saldırı helikopterlerini bu ülkeye göndermekten vazgeçti.

Helikopterleri taşıyan kargo gemisi, yükünü Kaliningrad'da bir limanda indirdi. Öte yandan akşam saatlerinde Rusya Güvenlik Konseyi'nin acil olarak toplandığı açıklandı. 

Rus RIA Novosti ajansına konuşan bir kaynak, “Gemi boşaltıldı. Helikopterler şu an limanda. Rosoboronexport’un helikopterlerle ne yapılacağı konusunda kısa süre içinde karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Kaliningrad’daki bir tamir merkezinde bakıma alınan helikopterin Suriye’ye gönderilmesi Batı ile Rusya arasında ciddi bir gerginliğe neden olmuştu. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Haziran ayında yaptığı açıklamada Rusya’yı Şam’a silah desteği vermekle suçlamıştı.

Rus yetkililer ise Suriye’de çatışmalar başlamadan uzun süre önce yapılan bir anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getirdiklerini belirterek helikopterlerin sivillere saldırmak için kullanılabileceğini reddetmişti. Alaed gemisinin sahibi Femco şirketinden yapılan açıklamada ise kargoyla ilgili belgelerde Suriye’nin adının geçmediğini açıkladı.

Gemi Haziran ayında üç Mi-25 helikopteri ve hava savunma sistemleri yüklü olarak Kaliningrad’dan yola çıkmış ancak İngiliz Standar Club şirketinin sigortasını askıya almasıyla Rusya’ya geri dönmek zorunda kalmıştı. ABD Kongresi dün bir karar alarak Rus hükümetine ait silah üreticisi Rosoboronexport şirketiyle her türlü anlaşmanın iptal etti.

ACİL TOPLANTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Basın Sözcüsü Dmitri Pekov, Putin'in talimatıyla Rusya Güvenlik Konseyi'nin acil olarak toplandığını söyledi. Toplantıda Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Rusya'nın veto ettiği Suriye karar tasarısının ve Tataristan Müftüsüne yapılan saldırının gündeme alındığı ifade edildi.

Putin'in, BM Güvenlik Konseyi'ni by-pass etmeye çalışacak her türlü girişimin faydasız olacağını ve Güvenlik Konseyi'nin uluslararası alandaki otoritesini sarsacağını ifade ettiği vurgulandı.Putin'in Tataristan Müftüsü'ne yapılan saldırıyı da kınadığını belirten Pekov, sorumluların bir an önce bulunması için talimat verildiğini dile getirdi.

RUSYA'DAN ESAD'A SON SÜRPRİZ

Rusya, Suriye’yle yeni silah anlaşması yapmayacağını açıklamasından kısa bir süre sonra bu kez de Batı'yla gerginliğe neden olan saldırı helikopterlerini Suriye'ye göndermekten vazgeçti

Helikopterleri taşıyan kargo gemisi, yükünü Kaliningrad'da bir limanda indirdi.

Rus RIA Novosti ajansına konuşan bir kaynak, “Gemi boşaltıldı. Helikopterler şu an limanda. Rosoboronexport’un helikopterlerle ne yapılacağı konusunda kısa süre içinde karar vermesini bekliyoruz” dedi.

Kaliningrad’daki bir tamir merkezinde bakıma alınan helikopterin Suriye’ye gönderilmesi Batı ile Rusya arasında ciddi bir gerginliğe neden olmuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Haziran ayında yaptığı açıklamada Rusya’yı Şam’a silah desteği vermekle suçlamıştı. Rus yetkililer ise Suriye’de çatışmalar başlamadan uzun süre önce yapılan bir anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getirdiklerini belirterek helikopterlerin sivillere saldırmak için kullanılabileceğini reddetmişti.

Alaed gemisinin sahibi Femco şirketinden yapılan açıklamada ise kargoyla ilgili belgelerde Suriye’nin adının geçmediğini açıkladı.

Gemi Haziran ayında üç Mi-25 helikopteri ve hava savunma sistemleri yüklü olarak Kaliningrad’dan yola çıkmış ancak İngiliz Standar Club şirketinin sigortasını askıya almasıyla Rusya’ya geri dönmek zorunda kalmıştı.

ABD Kongresi dün bir karar alarak Rus hükümetine ait silah üreticisi Rosoboronexport şirketiyle her türlü anlaşmanın iptal etti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Temmuz 2012, 02:46
banner53
YORUM EKLE

banner39