banner15

Rusya'da Türk işadamlarına gözaltı

Rusya, Türkiye'ye yaptırım uygulamayacağını açıklarken, Rusya'da iş görüşmeleri ve fuara katılmaya giden bir grup iş adamının gözaltına alındığı öğrenildi.

Rusya'da Türk işadamlarına gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın Krasnodar şehrinde bir fuara "turist vizesi" ile gelen 60 kişilik bir gruptan iş adamlarının gözaltına alındığı bildirildi. Gözaltında bir gün geçirip bugün mahkemeye çıkarılan iş adamları en son gelen bilgiye göre Soçi'de bir toplama kampına gönderilecek. İş adamlarının oradan da Türkiye'ye sınır dışı edilmesi bekleniyor.

CNN TÜRK'ün haberine göre, iş adamlarından bir grup daha önce Krasnodar Yugagro tarım fuarına katılan 22 Türk firmasından toplam 60 Türk, turist olarak fuara katılmak için geldikleri Rusya'da göçmen bürosu tarafından gözaltına alındılar.

Bir gün nezarette bekletilen iş adamlarından bir grup bu sabah mahkemeye çıkarıldı. Türk Büyükelçiliği'ne ulaşamadıklarını belirten iş adamları hakkında sınırdışı kararı çıkarıldı. Türklerin önce Soçi'de toplama merkezine götürüleceği, oradan da Türkiye'ye sevk edileceği belirtiliyor.

Kafilede yer alan Cenk Baykara vizeler karşılıklı kalktığından bu yana Rusya'daki bütün fuarlara turist vizesi ile gidilebildiğini belirterek, "Daha önce hiç böyle bir muamele görmemiştik. Başımıza ne geleceğini bilmiyoruz. Burada rehin kaldık" dedi.

Baykara, gardiyanın nezaret kapısında "Uçağı düşürdünüz alın size" dediğini söyledi.

RUSYA BUGÜN DE YARDIM TIR'LARINI VURDU

Öte yandan Rusya, Suriye'ye yardım götüren yardım TIR'larını vurmaya devam ediyor. Kilis'e 4 kilometre mesafedeki Azez'de TIR garajı olarak bilinen bölge bugün de Rus savaş uçakları tarafından bombalandı. Rusya, dün de Türkiye'den giden yardım TIR'larını vurmuştu.

Kilis’in karşısındaki Suriye’ nin Azez ilçesi’nde Rusya’ ya ait olduğu öne sürülen savaş uçaklarının tır garajı olarak bilinen bölgeyi bombardımana tuttuğu bildirildi. Saldırıda ölen olmadığı belirtildi.

Azez’ de dün de savaş uçakları hedef aldıkları TIR konvoyunu ve garajını vurmuştu. Her iki saldırıda 7 kişi hayatın kaybetmiş, 10 kişi de yaralanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 14:39
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35