Rusya'daki G-20Y 2013 Zirvesi sona erdi

Rusya'nın St. Petersburg kentinde 3 günden beri süren ve Anadolu Ajansı'nın sponsor olduğu 4. G-20 Gençler Zirvesi, düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi

Rusya'daki G-20Y 2013 Zirvesi sona erdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya'nın St. Petersburg kentinde 3 günden beri süren ve Anadolu Ajansı'nın (AA) sponsor olduğu 4. G-20 Gençler (G-20Y) Zirvesi, düzenlenen kapanış töreniyle sona erdi.

Kapanış töreni, G20Y Zirvesi Uluslararası Organizasyon Komitesi Başkanı ve Kurucusu Ksenia Khoruzhnikova ile G-20Y Zirvesi İş Meclisi Başkanı Jean-Luc Larribaun'un konuşmalarıyla başladı. Törende daha sonra hazırlanan sonuç bildirisi okundu.

Zirvede oluşturulan ortak komitelerin eşbaşkanlarınca sunulan sonuç bildirisinde, katılımcıların komite toplantılarında üzerinde önemle durdukları tavsiyeler yer aldı.

Ağırlıklı olarak uzun vadeli ekonomik refahın sağlanmasının önündeki sorunlara değinilerek çözüm yolları konusunda tavsiyelere yer verilen ortak bildiride, katılımcıların, her ne kadar uygulama aşamasında sorunlarla karşılaşılmış olsa da "sürdürelebilir dengeli büyümeyi sağlamak amacıyla oluşturulan G-20 çatısının orta vadeden başlayarak uzun dönemde küresel ekonomik kalkınma perspektifinin oluşturulması için sağlam bir dayanak teşkil ettiğine inandığı" vurgulandı.

AA'nın sponsorluğunda yapılan 4. G-20Y zirvesinde tüm dünya ülkelerine dağıtılmak üzere hazırlanan sonuç bildirisi, başta G-20 ülkeleri devlet başkanları, IMF, Dünya Bankası, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Avrupa Komisyonu ve Basel Bankacılık Denetleme Komitesi'nin de aralarında bulunduğu önde gelen uluslararası kuruluşlarla paylaşılacak.

G-20 liderler zirvesinin resmi alt sosyal programlarından biri olan G-20Y Zirvesi girişimleri, genel merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan G-20Y Zirvesi Uluslararası Organizasyon Komitesi tarafından yürütülüyor.

 

Güncelleme Tarihi: 26 Ağustos 2013, 20:46
banner53
YORUM EKLE

banner39