banner15

Rusya'daki Özbekler misyonerlik kıskacında

Özbekistan'daki baskı rejiminden kaçarak ya da çalışmak için Rusya'ya gelen Özbekler için kendi dillerinde incil basılacak

Rusya'daki Özbekler misyonerlik kıskacında

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Ortodoks Kilisesi, ülkedeki göçmen Özbekler için Özbek dilinde İncil basacak.

Rusya’nın en büyük gazetelerinden Moskovaskıy Komsomolets, bugün alaylı bir dille “Özbekler ibadet edin” başlıklı bir makale yayımladı. Yazıda kilisenin Özbekler için bin 500 sayfalık bir İncil yayınlayacağı bildirildi.

Yazıda ayrıca Özbeklerin yakın bir zamanda Rusçayı unutacakları belirtilerek kendi dillerinde İncil yayınlamanın önemli bir adım olduğu ifade edildi. Gazete, Dağıstanlılar için de İncil basılması gerektiğini savunuyor.

Rusya Ortodoks Kilisesi, ülkede kiliseye gidenlerin İncille irtibatları olmadığını, sadece mum yakıp renkli yumurta aldıklarını açıkladı. Kilisenin verilerine göre ayinlere katılanların sadece yüzde 5’i İncil okuyor. Geriye kalanlar, Tevrat ve İncil arasındaki farkı bile girmiyor.

Ruslar için bile İncil pek bir şey ifade etmezken Özbek dilinde İncil basmanın Özbek halkının Ruslaştırılması amacı güttüğü ifade ediliyor.

Moskova Piskoposluk Konseyi Misyonerlik bölümü başkanı Dimitri, İncil okumanın muhacirlerin zihninde ve kalbinde iyilik doğuracağını, Rus milli değerlere, fikirlere ve geleneklere saygı uyandıracağını söyledi.

Alınan son bilgilere göre Rusya’da yaklaşık 8 Milyon Özbek vatandaşı bulunuyor. Özbeklerin büyük kısmı ülkelerindeki baskıcı rejimin zulmünden ve ekonomik sıkıntılardan dolayı Rusya’ya çalışmak için gelenlerden oluşuyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 16:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48