banner39

Rusya'dan Arap Birliği kararına tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lukaşeviç, ''Arap Birliği'nin Suriye ile ilgili aldığı karar bölgede askeri senaryoları teşvik ediyor''

Asya 28.03.2013, 00:15 28.03.2013, 00:15
Rusya'dan Arap Birliği kararına tepki

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Dışışleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Arap Birliği'nin Suriye'ye ilişkin kararının, bölgede askeri çözüm senaryolarını teşvik ettiğini öne sürdü.

Lukaşeviç, yaptığı açıklamada, Doha zirvesinde bazı ülkelerin itirazına rağmen Arap Birliği'nce Suriye muhalefetiyle ilgili alınan kararların ''Şaşkınlığa'' neden olduğunu ifade etti.

''Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) Arap Birliği'nde yer verilmesini Suriye yönetimine karşı atılan yeni bir adım olarak'' nitelendiren Lukaşeviç, muhalif güçlere yardımda bulunulması kararının da bölgedeki durumun askeri seçeneklerle çözümlenmesini teşvik edici özellikte olduğunu savundu.

Lukaşeviç, Arap Birliği'nin söz konusu kararlarının, ''Hukuka aykırı'' ve ''Geçersiz'' olduğunu ileri sürerek, kararların, sorunun politik yolla çözülmesine yönelik, 30 Haziran 2012'de Cenevre'de yapılan mutabakatla da zıtlık oluşturduğunu iddia etti.

''Moskova yönetiminin, Suriye'de kan dökülmesini önleme, barış ve güvenliği sağlamanın yolunun sadece politik görüşmelerden geçtiğinden emin olduğunu ve bu yönde çaba sarf ettiğini'' dile getiren Aleksandr Lukaşeviç, ilgili uluslararası ve bölgesel güçlere çalışmalarını bu yönde yürütmeleri çağrısında bulundu.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?