banner15

Rusya'dan çok dinli İlahiyat Üniversitesi

Moskova'da BDT için bir teolojik yüksek okulu açılacak

Rusya'dan çok dinli İlahiyat Üniversitesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) İcra Komitesi Başkanı Sergey Lebedev, 3 Ekim Pazartesi günü çalışmalarına başlayan topluluk üyesi ülkelerin öğretmenleri ve eğitim çalışanları kongresinde 'Değişen yeni gerçekleri' gözönünde bulundurarak Rusya'da BDT manevi oluşumlu Uluslararası bir üniversitenin kurulacağını açıkladı.

Haberde, yeni üniversitenin BDT Konseyi onayından sonra ve Rusya’daki 'geleneksel dinlerin liderlerinin tavsiyeleri' doğrultusunda eğitime başlayacağı belirtildi.

Kongrede bir konuşma yapan Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matviyenko, bundan sonra ülkenin Eğitim Bakanı'nın görevinin sadece eğitim hizmeti değil aynı zamanda bir misyon yükleneceğini vurguladı.

Eğitim Bakanı Olga Vasilyeva ise Rusya'da eğitim alanında görevlerin yeniden değerlendirildiğini söyledi.

Rus Kommersant gazetesine göre, bu üniversitenin faaliyetleri BDT ulusal kültürlerin ve dinlerin eşitliği temelinde hoşgörü, aşırılık ve yabancı düşmanlığının önlenmesine ve bu alanda hizmet verecek öğretmen ve personelin eğitimine yönelik olacak.

Proje üzerinde çalışmalarına şimdiden 10 ülke (Ermenistan, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Kırgızistan, Kazakistan, Moldova, Rusya, Tacikistan, Özbekistan ve Ukrayna)’nin 32 üniversitesinden temsilciler katılacak.

Moskova’da BDT için yeni manevi ve dini eğitim verecek üniversite kurulması projesine Rus Ortodoks Kilisesi, Rusya Müslümanları Dini İdaresi, Musevi Dini Cemaatler ve Kuruluşları, Budistler Ruhani İdaresi ve Moskova Patrikhanesi de destek veriyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 15:54
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35