banner39

Rusya'dan Esad'a ilk uyarı

Rusya Devlet Başkanı Medvedev, Esad'a ilk defa 'çekil' çağrısı yaptı

Asya 07.10.2011, 14:34 07.10.2011, 16:20
Rusya'dan Esad'a ilk uyarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Suriye'de Beşar Esad rejiminin "eğer gerekli reformları yapmayacaksa gitmesi gerektiğini" söyledi.

Rus ajanslarının bildirdiğine göre, Medvedev, Beşar Esad rejiminin "eğer gerekli reformları yapmayacaksa gitmesi gerektiğini" belirtirken, böyle bir kararın NATO veya bazı Avrupa ülkeleri tarafından alınmaması gerektiğinin altını çizdi.

"Suriyeli yöneticilerle, Mart ortasından beri kanlı halk ayaklanmasının sürdüğü bu ülkede gerekli reformların hayata geçirilmesi için aktif şekilde çalışıyoruz. Eğer bu yöneticiler bu reformları yürütemeyeceklerse gitmeliler, ama buna karar verecek olan Suriye halkı ve rejimidir, NATO ya da bazı Avrupa ülkeleri değil" diyen Medvedev, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi Rusya'nın gelecekte, rejim değişikliğini sağlamaya yönelik yaptırımların Konsey'de kabul edilmesi için yapılan girişimlere karşı duracağını da sözlerine ekledi.

Rusya ve Çin birkaç gün önce Suriye'deki gösterilerin bastırılması konusunda Batılı ülkelerin hazırladığı bir karar tasarısını BM'de veto etmişti.

Suriyeli muhalifler ise, Rusya'nın, BM'deki Suriye oylamasında red oyu kullanmasını ve Esad rejimini desteklemesini eleştiriyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?