Rusya'dan Esad'ı yalnız bırakma sinyali

Muhtemel bir müdahale durumunda Rusya'nın herhangi bir tarafta yer almayacağını açıklaması Esad'ın en büyük destekçisini kaybedebileceği şeklinde yorumlanıyor

Rusya'dan Esad'ı yalnız bırakma sinyali

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Rusya, Suriye'deki kimyasal saldırıdan sonra artan "müdahale söylentilerin"nden sonra "savaş çıkarsa biz kimseyle savaşmayız" şeklinde açıklama yaptı. Rusya'nın bu açıklaması uzun zamandır Beşar Esad'ı zor durumda bırakacak; çünkü Esad başta Rusya olmak üzere destekçilerine güvenerek istenen adımları atmıyordu.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un, dün yaptığı "Rusya müdahale oldu diye kimse ile savaşa girmez" şeklindeki açıklamalar "müdahaleye örtülü onay" olarak da yorumlandı.

Lavrov, düzenlediği basın toplantısında, İngiltere'nin "Suriye'ye BM kararı olmaksızın müdahalede bulunulabileceği" yönündeki sözlerinin de sakıncalı olduğunu dile getirmişti.

Lavrov, dün ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile de görüştü. Müdahaleyi anlamsız ve yersiz olarak ifade eden Lavrov, "Rusya, Suriye'ye müdahale oldu diye kimse ile savaşa girmez" dedi.

Lavrov'un bu sözleri, Suriye'ye yapılacak bir müdahaleye örtülü onay gibi yorumlandı.
Moskova'da, Suriye'deki gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenleyen Lavrov, "Suriye'ye BM kararı olmaksızın dış müdahale olursa Rusya buna askeri karşılık vermeye hazır mı?" sorusuna, "Rusya, Suriye'ye askeri bir müdahale olması durumunda bile kimseyle savaşma niyetinde değil" cevabını verdi.

Lavrov, NATO'nun Suriye'ye askeri operasyon yapabileceği söylemlerinin son derece tehlikeli ve endişe verici olduğunu belirterek,"Batılı mevkidaşlarım, Suriye'deki iç savaşı çözmeye çalışmadan, mezhepler arası ve etnik problemlere çözüm getirmeden dış müdahale açıklamaları yapıyorlar. 'Planınız nedir?' diye sorulduğunda, kapsamlı bir cevap vermiyorlar' dedi.

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2013, 11:06
banner53
YORUM EKLE

banner39