banner15

Rusya'dan gösterilere karşı yeni polis gücü

Rusya'da İçişleri Bakanlığı bünyesinde terörle mücadele için 'Ulusal Muhafız' ismi altında yeni bir birim oluşturuluyor. Muhalifler ise bu birimin kendilerine karşı kurulduğu iddiasında...

Rusya'dan gösterilere karşı yeni polis gücü

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İçişleri Bakanlığı bünyesinde terör ve organize suçla mücadele edecek Ulusal Muhafız birliği oluşturulacağını açıkladı. Terörizm ve organiza suçla mücadelede farklı bir boyut amacı taşıyan yeni proje uyarınca, federeal göçmen servisi de kısmen emniyet birimlerine bağlanacak. Açıklama, tartışmalara da yol açtı. Ulusal muhafızlar ismi verilen yeni güvenlik biriminin, izinsiz sokak gösterilerini bastırmak için kullanılacağını öne süren muhalifler ise yeni plana karşı çıkıyor. 

Rus medyası, Putin'in, İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev, Federal Uyuşturucu Kontrol Servisi başkanı Viktor İvanov ve Dahili Ordu Komutanı Viktor Zolotov ile yaptığı görüşmede "Bu konu ile yayınlayacağım kararname ve daha sonra kabul edeceğimiz konu ile ilgili yasada her şeyi net olarak belirleyeceğiz ve güvenlik kurumları arasında hiçbir anlaşmazlık olmayacak. Ben Ulusal Muhafız birliklerinin kendilerine verilen görevi etkili şekilde yerine getireceğine ve güvenlik konusunda öncelikli olarak belirlediğimiz alanlarda çalışmalarını güçlendireceğine inanıyorum” dediğini duyurdu.

Rus lider, güvenlik alanında güç kullanan birimlerin geliştirilmesi konusunun daha önce tartışıldığını da hatırlattı: "Biz bu kararla terör, organize suç, uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadeledeyi tüm anlamıyla iyileştirmeye düşünmaktayiz”.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2016, 12:59
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48